Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Solar-Log MOD 485 interface extension
- Art. Nr.: 9322
| Energy management systems: | Accessories, Commercial |
|---|---|
| Mounting type: | DIN rail |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "28c2cf02c06c523fa2fadfefff20aa21",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar-Log MOD 485 interface extension",
"item_id": "9322",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "SolarLog",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "28c2cf02c06c523fa2fadfefff20aa21"
}
}
| Inverter: | GW29.9K-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium 2x HVM 16.6 |
| Net capacity: | 33.12 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2984e1d11e215e4d8d261f560b9c05eb",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium 2 x HVM 16.6 high voltage with GoodWe ET 29.9 – GW29.9K-ET",
"item_id": "8907",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and GoodWe",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2984e1d11e215e4d8d261f560b9c05eb"
}
}
SolarEdge current sensor type 1200A SE-CTB-4X4-1200
- Type of manufacturer: SE-CTB-4X4-1200
- Art. Nr.: 3362
| Accessory type: | Sensors |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2a7653103c165218a445c4351650c7ee",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge current sensor type 1200A SE-CTB-4X4-1200",
"item_id": "3362",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2a7653103c165218a445c4351650c7ee"
}
}
Crimp insert MC4-EVO 2, 4/10 mm²
- Type of manufacturer: PV-ES-CZM 42100
- Art. Nr.: 9076
| Accessory type: | Tools |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2a7a8c3e52db5fafa7a7b3088e0b71b2",
"item_brand": "",
"item_name": "Crimp insert MC4-EVO 2, 4/10 mm²",
"item_id": "9076",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2a7a8c3e52db5fafa7a7b3088e0b71b2"
}
}
Crimping tool for open crimp contacts, MC 4, 4/10 mm²
- Type of manufacturer: PV-CZM-20100
- Art. Nr.: 9032
| Accessory type: | Tools |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2acae5a085215008a0edfaa042f25b02",
"item_brand": "",
"item_name": "Crimping tool for open crimp contacts, MC 4, 4/10 mm²",
"item_id": "9032",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2acae5a085215008a0edfaa042f25b02"
}
}
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 24,25 kWh |
| Net capacity: | 24.25 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung, Ladestation |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, KfW 442 Pakete, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2ae76d6c24da526da5d0dcdfad72a742",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home combined package with charging station, SE8K-RWB48 and 23 kWh",
"item_id": "10801",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2ae76d6c24da526da5d0dcdfad72a742"
}
}
Fronius Symo GEN24 3.0 (PV inverter)
- Art. Nr.: 10276
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 3 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2ae7969dc7aa53369fba14745591913a",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo GEN24 3.0 (PV inverter)",
"item_id": "10276",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2ae7969dc7aa53369fba14745591913a"
}
}
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE5K |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery Box Premium LVS 4.0 |
| Net capacity: | 4.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2b1fa6f2b707502190f9a71a280a4fe9",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium LVS 4.0 with SolarEdge StorEdge three-phase inverter SE5K",
"item_id": "7484",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2b1fa6f2b707502190f9a71a280a4fe9"
}
}
Current transducer 150/5 A, not calibrated, folding
- Art. Nr.: 4121
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2b631113b8b65006a1eeef6863361fcb",
"item_brand": "",
"item_name": "Current transducer 150/5 A, not calibrated, folding",
"item_id": "4121",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "KDK Dornscheidt",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2b631113b8b65006a1eeef6863361fcb"
}
}
GoodWe Smart Meter GM3000C
- Type of manufacturer: GM3000C
- Art. Nr.: 9340
| Accessory type: | Data-logger |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2d14ea970aef5016b20229fe1951076e",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe Smart Meter GM3000C",
"item_id": "9340",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2d14ea970aef5016b20229fe1951076e"
}
}
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 19,4 kWh |
| Net capacity: | 19.4 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Backup-Interface inkl. Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2d3afb1fe8f55109b6cd67926708357e",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home backup power package with SE8K-RWB48 and 18.4 kWh",
"item_id": "8058",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2d3afb1fe8f55109b6cd67926708357e"
}
}
Crimping tool for open crimp contacts, MC 4, 2.5/4/6 mm²
- Type of manufacturer: PV-CZM-19100
- Art. Nr.: 9031
| Accessory type: | Tools |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2d487e8f2aaa5afe936d7399e350aab1",
"item_brand": "",
"item_name": "Crimping tool for open crimp contacts, MC 4, 2.5/4/6 mm²",
"item_id": "9031",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2d487e8f2aaa5afe936d7399e350aab1"
}
}








