Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
SolarEdge Home Hub 1-phase Inverter SE4000H-RWBMNBF54 – Backup
- Type of manufacturer: SE4000H-RWBMNBF54
- Art. Nr.: 9946
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| AC power: | 4.0 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | Ethernet, RS485, WLAN (optional), SolarEdge Home Network |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "303225ef0beb5d3485f09c2a79078710",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home Hub 1-phase Inverter SE4000H-RWBMNBF54 – Backup",
"item_id": "9946",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "303225ef0beb5d3485f09c2a79078710"
}
}
| Inverter: | Fronius Symo GEN24 8.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 |
| Net capacity: | 10.24 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "305cdde1d0c15493b63ebb98ca6b475d",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 10.2 high-volt with Fronius Symo Gen24 8.0 Plus",
"item_id": "4997",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and Fronius",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "305cdde1d0c15493b63ebb98ca6b475d"
}
}
Phoenix SUNCLIX Y-distributor, plug
- Art. Nr.: 3488
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "309be7d94ba95525ac406ef8ecae0f02",
"item_brand": "",
"item_name": "Phoenix SUNCLIX Y-distributor, plug",
"item_id": "3488",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Phoenix Contact",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "309be7d94ba95525ac406ef8ecae0f02"
}
}
SolarEdge StorEdge 3-phase inverter SE7K
- Type of manufacturer: SE7K-RWS48BEN4
- Art. Nr.: 4355
| Phases: | 3 |
|---|---|
| AC power: | 7.0 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "30dc62f9dae55d36b0152037d380e500",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge 3-phase inverter SE7K",
"item_id": "4355",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "30dc62f9dae55d36b0152037d380e500"
}
}
Crimping tool for open crimp contacts MC 4 EVO 2, 2.5/4/6 mm²
- Type of manufacturer: PV-CZM-41100
- Art. Nr.: 9033
| Accessory type: | Tools |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "3138ac81570e56e0b0593cd6b419999b",
"item_brand": "",
"item_name": "Crimping tool for open crimp contacts MC 4 EVO 2, 2.5/4/6 mm²",
"item_id": "9033",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "3138ac81570e56e0b0593cd6b419999b"
}
}
Raycap overvoltage protection DC type II 2 MPPT, MC4
- Type of manufacturer: ProTec T2-1100PV-5Y-L-2MC-Box
- Art. Nr.: 6897
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "31401cd0e0dd5987a179e60516d5930a",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap overvoltage protection DC type II 2 MPPT, MC4",
"item_id": "6897",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "31401cd0e0dd5987a179e60516d5930a"
}
}
Raycap overvoltage protection DC type I + II 3 MPPT, terminals with 2-way spring connection without tools
- Type of manufacturer: ProTec T1-1100PV-7Y-RG-Box
- Art. Nr.: 12456
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "31cba79758fa509eb7f0c9320c6f7866",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap overvoltage protection DC type I + II 3 MPPT, terminals with 2-way spring connection without tools",
"item_id": "12456",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "31cba79758fa509eb7f0c9320c6f7866"
}
}
Firefighter safety switch Santon for 4 MPP, 40A, MC4
- Type of manufacturer: PFSHP-18-MC4
- Art. Nr.: 9505
| Accessory type: | Firefighter breaker |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "31d014869a7156f0836c7347828234a7",
"item_brand": "",
"item_name": "Firefighter safety switch Santon for 4 MPP, 40A, MC4",
"item_id": "9505",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Santon",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "31d014869a7156f0836c7347828234a7"
}
}
SolarEdge Home Package with SE8K-RWB48 and 13.8 kWh
- Art. Nr.: 7568
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 14,55 kWh |
| Net capacity: | 14.55 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "31ead398c1f35a84a1b04379e56414f5",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home Package with SE8K-RWB48 and 13.8 kWh",
"item_id": "7568",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "31ead398c1f35a84a1b04379e56414f5"
}
}
| Inverter: | SolarEdge SE3680H-BEN4 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Hochvolt 10 kWh |
| Net capacity: | 9.7 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Accessoires: | SolarEdge Home Energiezähler, SolarEdge Home Netzwerk Plug-in fürHome Netzwerk ready Wechselrichter |
| Package type: | 1-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "31f871913e72549ca6a71020998c79dd",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home high-voltage battery with SolarEdge SE3680H-BEN4",
"item_id": "9338",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "31f871913e72549ca6a71020998c79dd"
}
}
RCT Power Storage DC 10.0 with battery 11.5
- Art. Nr.: 5293
| Inverter: | RCT Power Storage DC 10.0 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | RCT Power Battery 11.5 |
| Net capacity: | 10.37 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "32359bd02398564497a9dc00cf311c79",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Storage DC 10.0 with battery 11.5",
"item_id": "5293",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "RCT Power and RCT Power",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "32359bd02398564497a9dc00cf311c79"
}
}
Raycap AC over-voltage protection ProTec T1H-300-3+1-R
- Type of manufacturer: ProTec T1H-300-3+1-R
- Art. Nr.: 9619
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "325583d552795c8a961e771d02b314ac",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap AC over-voltage protection ProTec T1H-300-3+1-R",
"item_id": "9619",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "325583d552795c8a961e771d02b314ac"
}
}








