Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Pylontech Force H2 7.1 kWh with Solis S6 3P-Hybrid – 8 kW
- Art. Nr.: 11568
| Inverter: | Solis S6 3P-Hybrid - 8 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Pylontech Force H2 7.1 kWh |
| Net capacity: | 6.75 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a1abf5216c1f554993c4b1e17448e0d5",
"item_brand": "",
"item_name": "Pylontech Force H2 7.1 kWh with Solis S6 3P-Hybrid – 8 kW",
"item_id": "11568",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Pylontech and Solis",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a1abf5216c1f554993c4b1e17448e0d5"
}
}
SMA Sunny Tripower X DC Overvoltage Protection Type 2
- Art. Nr.: 7833
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a1cf2b0e722a5e9a87b20820f118e450",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower X DC Overvoltage Protection Type 2",
"item_id": "7833",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a1cf2b0e722a5e9a87b20820f118e450"
}
}
Solar-Log Base 2000
- Art. Nr.: 4410
| Energy management systems: | Commercial |
|---|---|
| Mounting type: | DIN rail |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a1f39923fdff5a268c8c3ce659eb0fa6",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar-Log Base 2000",
"item_id": "4410",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "SolarLog",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a1f39923fdff5a268c8c3ce659eb0fa6"
}
}
SolarEdge Home Hub Inverter SE10K-RWB48
- Type of manufacturer: SE10K-RWB48BFN4
- Art. Nr.: 7410
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| AC power: | 10.0 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet, SolarEdge Home Netzwerk |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a1f5058c7d525376b74601b47a849051",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home Hub Inverter SE10K-RWB48",
"item_id": "7410",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a1f5058c7d525376b74601b47a849051"
}
}
SMA Sunny Boy Smart Energy 3.6 kW
- Art. Nr.: 10503
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 3.6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, BAT-CAN, RS-485 |
| MPP voltage range: | 60-480 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a22bec7240bc5f99ab644e9b52d9970e",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Boy Smart Energy 3.6 kW",
"item_id": "10503",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a22bec7240bc5f99ab644e9b52d9970e"
}
}
Raycap AC overvoltage protection busbar types I+II TN-C
- Type of manufacturer: ProTec ZPS T1H-300-3+0-E
- Art. Nr.: 4111
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a26b1fae9c245dc6922bd6856f2704db",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap AC overvoltage protection busbar types I+II TN-C",
"item_id": "4111",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a26b1fae9c245dc6922bd6856f2704db"
}
}
Sungrow Hybrid SH25T – V11
- Type of manufacturer: SH25T
- Art. Nr.: 11197
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 25 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Ethernet, CAN |
| MPP voltage range: | 150 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a27847eda49b52928d03d884a3b1dcdb",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow Hybrid SH25T – V11",
"item_id": "11197",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a27847eda49b52928d03d884a3b1dcdb"
}
}
Enwitec manual grid switching – Fronius Symo GEN24 Plus AT
- Type of manufacturer: 10016289
- Art. Nr.: 7385
| Accessory type: | Emergency power |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a281d1f07a4a5e62a5537fc687930cc2",
"item_brand": "",
"item_name": "Enwitec manual grid switching – Fronius Symo GEN24 Plus AT",
"item_id": "7385",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a281d1f07a4a5e62a5537fc687930cc2"
}
}
Kostal Plenticore G3 M 8.5-12.5 kW
- Art. Nr.: 8095
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 + 1 |
| AC power: | 8.5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, 2x LAN, SG-Ready |
| MPP voltage range: | 75 - 900 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a2ad918f496a56a38413878b2fc63401",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore G3 M 8.5-12.5 kW",
"item_id": "8095",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a2ad918f496a56a38413878b2fc63401"
}
}
LG Chem RESU data cable for 3.3, 6.5 and 10
- Art. Nr.: 2793
| Accessory type: | CAT / data line |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a35d21b2f8fb5835862ce423c8819265",
"item_brand": "",
"item_name": "LG Chem RESU data cable for 3.3, 6.5 and 10",
"item_id": "2793",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Helukabel",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a35d21b2f8fb5835862ce423c8819265"
}
}
Test plug MC4
- Type of manufacturer: PV-PST
- Art. Nr.: 9083
| Accessory type: | Tools |
|---|
Available from 13.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a35d7eacc2985b7aa0b1dcfaef1aae83",
"item_brand": "",
"item_name": "Test plug MC4",
"item_id": "9083",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a35d7eacc2985b7aa0b1dcfaef1aae83"
}
}
SolarEdge Home Hub 1-phase Inverter SE3680H-RWBMNBF54 – Backup
- Type of manufacturer: SE3680H-RWBMNBF54
- Art. Nr.: 9945
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| AC power: | 3.680 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | Ethernet, RS485, WLAN (optional), SolarEdge Home Network |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a40c004eb87c5a16a94a192b0b1f302a",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home Hub 1-phase Inverter SE3680H-RWBMNBF54 – Backup",
"item_id": "9945",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a40c004eb87c5a16a94a192b0b1f302a"
}
}








