Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "aa2455389e9f58158f05b08553060410",
"item_brand": "",
"item_name": "enwitec overvoltage protection DC types I+II, 1 MPP, terminals, 3 x IN/OUT, 20A",
"item_id": "4335",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "aa2455389e9f58158f05b08553060410"
}
}
SMA Sunny Tripower 5.0
- Type of manufacturer: STP5.0-3AV-40
- Art. Nr.: 3659
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Speedwire / WebConnect / WLAN / RS485 Tigo |
| MPP voltage range: | 215 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "aa75aac9f8705c7e860c57016b968d4e",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower 5.0",
"item_id": "3659",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "aa75aac9f8705c7e860c57016b968d4e"
}
}
ABB B23 212-100, 3-phase sensor RS485
- Type of manufacturer: B23 212-100
- Art. Nr.: 5234
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "aa7986c72e765578acfc7df2ad15903f",
"item_brand": "",
"item_name": "ABB B23 212-100, 3-phase sensor RS485",
"item_id": "5234",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "ABB",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "aa7986c72e765578acfc7df2ad15903f"
}
}
| Inverter: | SolarEdge StorEdge Dreiphasen-Wechselrichter SE8K |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 4.0 |
| Net capacity: | 4.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "aada1f023fc0527fac94c4c24b803e90",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium LVS 4.0 with SolarEdge StorEdge three phase inverter SE8K",
"item_id": "7473",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "aada1f023fc0527fac94c4c24b803e90"
}
}
Kostal Smart Energy Meter G2
- Type of manufacturer: 10537876
- Art. Nr.: 7613
| Accessory type: | Data-logger |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ab2cf80857d859adb0ca8444d783f149",
"item_brand": "",
"item_name": " Kostal Smart Energy Meter G2",
"item_id": "7613",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ab2cf80857d859adb0ca8444d783f149"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVS/HVM high-voltage dummy
- Art. Nr.: 4871
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ab60c8aabe455b4096c655eef14d0db9",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVS/HVM high-voltage dummy",
"item_id": "4871",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Dummys",
"item_category2": "BYD",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ab60c8aabe455b4096c655eef14d0db9"
}
}
GoodWe ET Plus 16A – GW6.5KN-ET
- Type of manufacturer: GW6.5KN-ET
- Art. Nr.: 8250
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6.5 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 850 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ab6844d49f455fbe93c3ebd1442b2db0",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe ET Plus 16A – GW6.5KN-ET",
"item_id": "8250",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Special offers",
"item_category3": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ab6844d49f455fbe93c3ebd1442b2db0"
}
}
| Inverter: | Fronius Symo GEN24 8.0 Plus |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 |
| Net capacity: | 7.68 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ab958a66037155f1bac1602bd8ae962c",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 7.7 high-volt with Fronius Symo Gen24 8.0 Plus",
"item_id": "4995",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ab958a66037155f1bac1602bd8ae962c"
}
}
GoodWe Lynx D 10 kWh with GoodWe ET Plus 16A – GW10KN-ET
- Art. Nr.: 12976
| Inverter: | GW10KN-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | LX D5.0-10 |
| Net capacity: | 10 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "abc38378ec345942aeadd24c87bc9151",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe Lynx D 10 kWh with GoodWe ET Plus 16A – GW10KN-ET",
"item_id": "12976",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Special offers",
"item_category3": "GoodWe and GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "abc38378ec345942aeadd24c87bc9151"
}
}
Sungrow SG40CX-P2
- Type of manufacturer: SG40CX-P2
- Art. Nr.: 8815
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 4 |
| AC power: | 40 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi und Ethernet optional |
| MPP voltage range: | 200-1000 Volt |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "abc7b5b936e254508683164ab3146f0b",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow SG40CX-P2",
"item_id": "8815",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "abc7b5b936e254508683164ab3146f0b"
}
}
Stäubli MC4-EVO ready socket 4-6 mm², Da 5.5 – 7.5 mm
- Type of manufacturer: PV-KBT-EVO READY
- Art. Nr.: 11666
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ac218eb566d257998db5928656516c68",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli MC4-EVO ready socket 4-6 mm², Da 5.5 – 7.5 mm",
"item_id": "11666",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "10",
"shopware_id": "ac218eb566d257998db5928656516c68"
}
}
RCT Power radio module
- Art. Nr.: 7001
| Accessory type: | Sensors |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "aca8ee40a66b5fac9b0e2d3215822f04",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power radio module",
"item_id": "7001",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "RCT Power",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "aca8ee40a66b5fac9b0e2d3215822f04"
}
}








