Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Sungrow iHomeManager
- Art. Nr.: 13276
| Energy management systems: | Private |
|---|---|
| Mounting type: | other |
Available from 18.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "acbba71a41e157b99f5e0178f928e0a0",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow iHomeManager",
"item_id": "13276",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "acbba71a41e157b99f5e0178f928e0a0"
}
}
GoodWe SMT – GW36K-MT
- Type of manufacturer: GW36K-MT
- Art. Nr.: 6271
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 36 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "acdb47f5d0f75f0d828c34015189d2e2",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe SMT – GW36K-MT",
"item_id": "6271",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "acdb47f5d0f75f0d828c34015189d2e2"
}
}
Fronius Tauro ECO 50-3-D
- Art. Nr.: 6213
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 50 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485, Modbus |
| MPP voltage range: | 400 - 870 Volt |
Available from 05.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ace7fafde72658fba4fb60ea9314b0b3",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Tauro ECO 50-3-D",
"item_id": "6213",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ace7fafde72658fba4fb60ea9314b0b3"
}
}
SMA Home Storage 6.5 kWh + Sunny Tripower 5.0 Smart Energy
- Art. Nr.: 10540
| Inverter: | SMA Sunny Tripower 5.0 Smart Energy |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SMA Home Storage 6.5 |
| Net capacity: | 6.56 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ad95e0eb9d6a5dfe97a60c6283f0a849",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Home Storage 6.5 kWh + Sunny Tripower 5.0 Smart Energy",
"item_id": "10540",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA and SMA",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ad95e0eb9d6a5dfe97a60c6283f0a849"
}
}
Raycap overvoltage protection DC type II 3 MPPT, MC4
- Type of manufacturer: ProTec Box T2-1100PV-7Y-L-2MC4
- Art. Nr.: 12893
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "adf6f4d35b5d550abbb6871327757f4f",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap overvoltage protection DC type II 3 MPPT, MC4",
"item_id": "12893",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "adf6f4d35b5d550abbb6871327757f4f"
}
}
GoodWe ET Plus 16A – GW5KN-ET
- Type of manufacturer: GW5KN-ET
- Art. Nr.: 8249
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 850 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ae15980b2efd59ab8f53ead786691440",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe ET Plus 16A – GW5KN-ET",
"item_id": "8249",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"item_category3": "Special offers",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ae15980b2efd59ab8f53ead786691440"
}
}
| Inverter: | GW20K-ET |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 19.3 |
| Net capacity: | 19.32 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ae2589ef798f5860aecdb2a33e77c40a",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 19.3 with GoodWe ET 20 – GW20K-ET",
"item_id": "8891",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ae2589ef798f5860aecdb2a33e77c40a"
}
}
Raycap overvoltage protection DC type II 1 MPPT, MC4
- Type of manufacturer: ProTec T2-1100PV-3Y-L-2MC-BOX
- Art. Nr.: 7074
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ae3e86f76dcb5ee79735fef67805717a",
"item_brand": "",
"item_name": "Raycap overvoltage protection DC type II 1 MPPT, MC4",
"item_id": "7074",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Raycap",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ae3e86f76dcb5ee79735fef67805717a"
}
}
BYD BATTERY BOX PREMIUM LVS 8.0 with SMA SI 4.4M-13
- Art. Nr.: 5462
| Inverter: | SMA Sunny Island 4.4M-13 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 8.0 |
| Net capacity: | 8.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ae44d1e1bbe95fd7b2ad1ab826b30a3c",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY BOX PREMIUM LVS 8.0 with SMA SI 4.4M-13",
"item_id": "5462",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ae44d1e1bbe95fd7b2ad1ab826b30a3c"
}
}
Enwitec Bat Breaker BYD LVL 3xINV / 6xBAT
- Type of manufacturer: 10015452
- Art. Nr.: 5639
| Accessory type: | Installation accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "af7009efd53f513dba59a65de313657f",
"item_brand": "",
"item_name": "Enwitec Bat Breaker BYD LVL 3xINV / 6xBAT",
"item_id": "5639",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "af7009efd53f513dba59a65de313657f"
}
}
Sungrow SG33CX Premium
- Type of manufacturer: SG33CX - V112
- Art. Nr.: 6005
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 33 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi und Ethernet optional |
| MPP voltage range: | 200-1000 Volt |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "af78833badd6598ca30e5df74e93f2b4",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow SG33CX Premium",
"item_id": "6005",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "4",
"shopware_id": "af78833badd6598ca30e5df74e93f2b4"
}
}
Locator for crimping tool MC4, 2.5/4/6/10 mm²
- Type of manufacturer: PV-LOC
- Art. Nr.: 9084
| Accessory type: | Tools |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b040331e0a4c5378be97679a2af8ded2",
"item_brand": "",
"item_name": "Locator for crimping tool MC4, 2.5/4/6/10 mm²",
"item_id": "9084",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Stäubli",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b040331e0a4c5378be97679a2af8ded2"
}
}








