Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Stäubli MC4-EVO 2A plug 10 mm², Da 6.4-8.4 mm
- Type of manufacturer: PV-KST4-EVO 2A/10II
- Art. Nr.: 12211
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b4a4f5c57b6f511693270e2d5276b8fb",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli MC4-EVO 2A plug 10 mm², Da 6.4-8.4 mm",
"item_id": "12211",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Stäubli",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b4a4f5c57b6f511693270e2d5276b8fb"
}
}
Communication board with SolarEdge Home network plug-in and antenna for Home Wave inverters, 1-phase with SetApp
- Type of manufacturer: ENET-HBPV3S-01
- Art. Nr.: 10744
| Accessory type: | Communication |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b4ee87be9b3f5e5f97c30e3c5a1af245",
"item_brand": "",
"item_name": "Communication board with SolarEdge Home network plug-in and antenna for Home Wave inverters, 1-phase with SetApp",
"item_id": "10744",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b4ee87be9b3f5e5f97c30e3c5a1af245"
}
}
enwitec remote control unit for 4 fireman's protection switches
- Type of manufacturer: santon-remote control-4-R
- Art. Nr.: 7292
| Accessory type: | Firefighter breaker |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b5443f26f47c5f7cb1af13409b898b7f",
"item_brand": "",
"item_name": "enwitec remote control unit for 4 fireman's protection switches",
"item_id": "7292",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b5443f26f47c5f7cb1af13409b898b7f"
}
}
Spelsberg Backup-Box STV 904-K
- Type of manufacturer: STV 904-K
- Art. Nr.: 9491
| Accessory type: | Emergency power |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b5c4ac57ae39560bafc0519bcf32e76d",
"item_brand": "",
"item_name": "Spelsberg Backup-Box STV 904-K",
"item_id": "9491",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Spelsberg",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b5c4ac57ae39560bafc0519bcf32e76d"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 with SMA Hybrid STP 6.0 SE
- Art. Nr.: 7227
| Inverter: | SMA Hybrid STP 6.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 |
| Net capacity: | 7.68 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b659f50a035259a49d985cc6f8a59f18",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 with SMA Hybrid STP 6.0 SE",
"item_id": "7227",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b659f50a035259a49d985cc6f8a59f18"
}
}
SMA Sunny Highpower PEAK3 SHP 100-21
- Type of manufacturer: SHP 100-21
- Art. Nr.: 8977
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 1 |
| AC power: | 100 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Speedwire / Webconnect |
| MPP voltage range: | 590 - 1000 Volt |
Available from 09.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b666f8bcff005a378d52364dea94c725",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Highpower PEAK3 SHP 100-21",
"item_id": "8977",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b666f8bcff005a378d52364dea94c725"
}
}
SMA Sunny Tripower CORE 1 AC OVP type II
- Art. Nr.: 2930
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b678986dd1235fe390c81350ec533e54",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower CORE 1 AC OVP type II",
"item_id": "2930",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b678986dd1235fe390c81350ec533e54"
}
}
SMA Sunny Island temperature sensor
- Type of manufacturer: BAT-TEMP-SENSOR
- Art. Nr.: 6595
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from 05.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b68f0f58eb0a5e22816231b6b3775ec8",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Island temperature sensor",
"item_id": "6595",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b68f0f58eb0a5e22816231b6b3775ec8"
}
}
Phoenix Contact overvoltage protection DC, type II, 1 MPP, SunClix
- Type of manufacturer: SOL-SC-1ST-0-DC-1MPPT-2001
- Art. Nr.: 6605
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b6c3c5acbfdf592895666c3e5838e7d9",
"item_brand": "",
"item_name": "Phoenix Contact overvoltage protection DC, type II, 1 MPP, SunClix",
"item_id": "6605",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Phoenix Contact",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b6c3c5acbfdf592895666c3e5838e7d9"
}
}
GoodWe Hybrid LV GW3648-EM/ 3-phase Smart Meter
- Type of manufacturer: GW3648-EM
- Art. Nr.: 4804
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 3.68 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 100 - 500 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b855d9af346d5b0bb4db9f261afff134",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe Hybrid LV GW3648-EM/ 3-phase Smart Meter",
"item_id": "4804",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b855d9af346d5b0bb4db9f261afff134"
}
}
9.9 kW & 15 kWh SMA storage system
- Art. Nr.: 5635
| Inverter: | SMA Sunny Island 4.4M |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box 15.4 LVL |
| Net capacity: | 15.4 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 01.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b8ae026765395730878ca04e038ef5c8",
"item_brand": "",
"item_name": "9.9 kW & 15 kWh SMA storage system",
"item_id": "5635",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b8ae026765395730878ca04e038ef5c8"
}
}
| Inverter: | Fronius Primo Gen24 5.0 plus |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 5.1 |
| Net capacity: | 5.12 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, High voltage battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b91907175b54592d98ff9b526e8054a8",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery Box Premium HVS 5.1 high-volt with Fronius Primo Gen24 5.0 Plus",
"item_id": "4986",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b91907175b54592d98ff9b526e8054a8"
}
}








