Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 with SMA Hybrid STP 8.0 SE
- Art. Nr.: 7243
| Inverter: | SMA Hybrid STP 8.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 |
| Net capacity: | 13.8 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fedeced5637051958d4e1f62ad407b36",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 with SMA Hybrid STP 8.0 SE",
"item_id": "7243",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fedeced5637051958d4e1f62ad407b36"
}
}
SolarEdge StorEdge RWS inverter SE10K with LG RESU 12
- Art. Nr.: 7438
| Inverter: | SolarEdge StorEdge SE10K Dreiphasen-Wechselrichter |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | LG RESU 12 |
| Net capacity: | 11.7 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium NMC |
| Accessoires: | SolarEdge Inline-Energiezähler |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ff55a14d45485e3e9c57701f23ddf0cb",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge RWS inverter SE10K with LG RESU 12",
"item_id": "7438",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "LG Energy Solution and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ff55a14d45485e3e9c57701f23ddf0cb"
}
}
SolarEdge module temperature sensor SE1000-SEN-TMOD-S1
- Type of manufacturer: SE1000-SEN-TMOD-S2
- Art. Nr.: 862
| Accessory type: | Sensors |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ff68f3eb00b456539fa76e7f3ec4b827",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge module temperature sensor SE1000-SEN-TMOD-S1",
"item_id": "862",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ff68f3eb00b456539fa76e7f3ec4b827"
}
}
RCT Power Battery Module 1.9
- Art. Nr.: 4012
| Net capacity: | 1.7 kWh |
|---|---|
| Battery type: | High volt lithium |
| Warranty: | 10 Jahre |
| Solar battery type: | 3-phase |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "26cb36f558ab580f828f833858334d02",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Battery Module 1.9",
"item_id": "4012",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "RCT Power",
"item_category2": "Home storage",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "26cb36f558ab580f828f833858334d02"
}
}
BYD BATTERY-BOX PREMIUM HVS 2.56 kWh battery module
- Art. Nr.: 4638
| Net capacity: | 2.56 kWh |
|---|---|
| Battery type: | High volt lithium |
| Solar battery type: | High voltage battery |
Available from 28.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "314139941f2858d490150d887a318d87",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY-BOX PREMIUM HVS 2.56 kWh battery module",
"item_id": "4638",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Home storage",
"item_category2": "BYD",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "314139941f2858d490150d887a318d87"
}
}
BYD BATTERY BOX PREMIUM HVM 2.76 kWh battery module
- Art. Nr.: 4639
| Net capacity: | 2.76 kWh |
|---|---|
| Battery type: | High volt lithium |
| Solar battery type: | High voltage battery |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "879df1cc088f5ac29360bc58c90e731b",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY BOX PREMIUM HVM 2.76 kWh battery module",
"item_id": "4639",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Home storage",
"item_category2": "BYD",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "879df1cc088f5ac29360bc58c90e731b"
}
}
Sungrow SBR 3.20 kWh battery module
- Type of manufacturer: V13 ASA00460
- Art. Nr.: 6582
| Net capacity: | 3.20 kWh |
|---|---|
| Battery type: | High volt lithium |
| Solar battery type: | High voltage battery |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "cb515a3aa1f85a8bbe8bc05423713029",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow SBR 3.20 kWh battery module",
"item_id": "6582",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Home storage",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "cb515a3aa1f85a8bbe8bc05423713029"
}
}
SMA Home Storage 3.2
- Art. Nr.: 10333
| Net capacity: | 3.28 kWh |
|---|---|
| Battery type: | High volt lithium |
| Cycles: | 8.000 |
| Warranty: | 10 Jahre |
| Solar battery type: | High voltage battery |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2d61e24258cd529288ef8d82c0743e08",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Home Storage 3.2",
"item_id": "10333",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Home storage",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2d61e24258cd529288ef8d82c0743e08"
}
}
Dyness battery module HV9637 V2 with 3.37 kWh
- Type of manufacturer: HV9637 V2
- Art. Nr.: 12300
| Net capacity: | 3.37 kWh |
|---|---|
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Warranty: | 10 Jahre |
| Solar battery type: | High voltage battery |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ea16f2bf44bb59f9977f7a1e88c1c500",
"item_brand": "",
"item_name": "Dyness battery module HV9637 V2 with 3.37 kWh",
"item_id": "12300",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Home storage",
"item_category2": "Dyness",
"item_category3": "Special offers",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ea16f2bf44bb59f9977f7a1e88c1c500"
}
}
RCT Power Battery 3.8-2
- Art. Nr.: 11837
| Net capacity: | 3.46 kWh |
|---|---|
| Battery type: | High volt lithium |
| Solar battery type: | High voltage battery |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "52255f976e2a5be69ff760c8c4dc76df",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Battery 3.8-2",
"item_id": "11837",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "RCT Power",
"item_category2": "Home storage",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "52255f976e2a5be69ff760c8c4dc76df"
}
}
BYD BATTERY BOX PREMIUM LVS 4.0
- Art. Nr.: 5425
| Net capacity: | 4.0 kWh |
|---|---|
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Warranty: | 10 Jahre |
| Solar battery type: | 48 V battery |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "bb4c1004bfba556790f213373d499da5",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY BOX PREMIUM LVS 4.0",
"item_id": "5425",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Home storage",
"item_category2": "BYD",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "bb4c1004bfba556790f213373d499da5"
}
}
SolarEdge Home Battery low-voltage 4.6 kWh
- Art. Nr.: 7492
| Net capacity: | 4.6 kWh |
|---|---|
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Warranty: | 10 Jahre |
| Solar battery type: | 3-phase, 48 V battery |
| Battery coupling: | 1 |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2f7472c447ff544b945f3f8e1bfffbf1",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home Battery low-voltage 4.6 kWh",
"item_id": "7492",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Home storage",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2f7472c447ff544b945f3f8e1bfffbf1"
}
}








