Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Alumero cross connector 2.1
- Type of manufacturer: 802200
- Art. Nr.: 474
| Type of roof: | Beaver-tail, Corrugated fiber cement, Corrugated iron, Folded metal sheet, Pan tile, Sandwich trapeziodal sheet, Slate |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b71028ff806a549e8773700112ab2009",
"item_brand": "",
"item_name": "Alumero cross connector 2.1",
"item_id": "474",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Mounting systems",
"item_category2": "Alumero ",
"extra": {
"minPurchase": "20",
"shopware_id": "b71028ff806a549e8773700112ab2009"
}
}
Bosch diaphragm expansion tank suspension frame for MAG 25 l
- Type of manufacturer: AHZ MB 2, 12222017
- Art. Nr.: 6825
| Heating system: | Accessories |
|---|---|
| Dimensions: | 115 x 30 x 100 in mm (HxWxD) |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "41b539c5fac15d669a05b38284e7b560",
"item_brand": "",
"item_name": "Bosch diaphragm expansion tank suspension frame for MAG 25 l",
"item_id": "6825",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Bosch",
"item_category2": "Heating systems",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "41b539c5fac15d669a05b38284e7b560"
}
}
Bosch mud separator DN 25
- Type of manufacturer: 7738330168, H-SD25
- Art. Nr.: 6279
| Heating system: | Accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4f7cae94923956d7a229e4d4ed594913",
"item_brand": "",
"item_name": "Bosch mud separator DN 25",
"item_id": "6279",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Bosch",
"item_category2": "Heating systems",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4f7cae94923956d7a229e4d4ed594913"
}
}
Bosch TB 1 temperature monitor for underfloor heating systems
- Type of manufacturer: 7719002255, TB 1
- Art. Nr.: 6278
| Heating system: | Accessories |
|---|---|
| Warranty: | 5 years |
Available from 19.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "83131fa299035d2f8ef4e6d0f9c19c4a",
"item_brand": "",
"item_name": "Bosch TB 1 temperature monitor for underfloor heating systems",
"item_id": "6278",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Bosch",
"item_category2": "Heating systems",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "83131fa299035d2f8ef4e6d0f9c19c4a"
}
}
Bosch mud separator DN 32
- Type of manufacturer: 7738330169, H-SD32
- Art. Nr.: 6834
| Heating system: | Accessories |
|---|---|
| Warranty: | 5 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ab6e7587cb4b534f8efad1425ebe1688",
"item_brand": "",
"item_name": "Bosch mud separator DN 32",
"item_id": "6834",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Bosch",
"item_category2": "Heating systems",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ab6e7587cb4b534f8efad1425ebe1688"
}
}
SMA 3-phase package SI 8.0 & BYD LVL 46 kWh
- Art. Nr.: 5432
| Battery type: | LFP |
|---|---|
| Installation location: | Indoor |
| Usable capacity: | 46 kWh |
| Power: | 18 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Charging power: | 18 kW |
| Discharging power: | 18 kW |
| Communication: | CAN |
| Commercial storage type: | Modular with inverter |
Available from 01.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7316dc93194a5775a151a5cfa6e0141b",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA 3-phase package SI 8.0 & BYD LVL 46 kWh",
"item_id": "5432",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Commercial storage",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7316dc93194a5775a151a5cfa6e0141b"
}
}
Etherma eTouch ECO
- Art. Nr.: 7556
| Heating system: | Accessories |
|---|---|
| Dimensions: | 55 x 15 x 55 in mm (HxWxD) |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "4f574ebba0a5596f8a61c302ea35b811",
"item_brand": "",
"item_name": "Etherma eTouch ECO",
"item_id": "7556",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Heating systems",
"item_category2": "Remaining quantities and B-goods",
"item_category3": "Etherma",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "4f574ebba0a5596f8a61c302ea35b811"
}
}
Fox ESS G-Max All-In-One
- Type of manufacturer: GM215kWh-100kW-2h
- Art. Nr.: 12956
| Battery type: | LFP |
|---|---|
| Installation location: | Outdoor |
| Usable capacity: | 215 kWh |
| Power: | 100 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Charging power: | 100 kW |
| Discharging power: | 100 kW |
| Communication: | Ethernet |
| Commercial storage type: | All-in-One |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8270eac2dc875c76b8227eb249294f9d",
"item_brand": "",
"item_name": "Fox ESS G-Max All-In-One",
"item_id": "12956",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Commercial storage",
"item_category2": "Fox ESS",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8270eac2dc875c76b8227eb249294f9d"
}
}
Fox ESS Dual Smart Meter 80A
- Type of manufacturer: DTSU666 Smart Power Sensor
- Art. Nr.: 11588
| Electric charging system: | Accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ee22614111255b799fe7faeb17ac3c7c",
"item_brand": "",
"item_name": "Fox ESS Dual Smart Meter 80A",
"item_id": "11588",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "eMobility",
"item_category2": "Fox ESS",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ee22614111255b799fe7faeb17ac3c7c"
}
}
Fronius Ohmpilot PT1000 temperature sensor
- Type of manufacturer: PT1000
- Art. Nr.: 6463
| Heating system: | Accessories |
|---|---|
| Dimensions: | 1500 x 6 x 6 in mm (HxWxD) |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "b7e3f43f9f8c50acb8d465712aa8a69c",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Ohmpilot PT1000 temperature sensor",
"item_id": "6463",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Heating systems",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "b7e3f43f9f8c50acb8d465712aa8a69c"
}
}
Fronius Ohmpilot heating element control
- Art. Nr.: 3041
| Heating system: | Accessories |
|---|---|
| Heating capacity: | 0-9 kW |
| Dimensions: | 280 x 110 x 350 in mm (HxWxD) |
Available from 08.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e955cbc36dd35f43ada038f34a809371",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Ohmpilot heating element control",
"item_id": "3041",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Heating systems",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e955cbc36dd35f43ada038f34a809371"
}
}
Fronius Wattpilot Home 11 kW 2.0
- Type of manufacturer: Wattpilot Home 11 J 2.0
- Art. Nr.: 8226
| Power: | 11 kilowatt |
|---|---|
| Number of charging points: | 1 |
| Access control: | RFID |
| AC phases: | 3 |
| Surplus charging: | Yes |
| Charging port: | Socket |
| Energy meter: | Simple digital reading |
| KfW (441) förderfähig: | Yes |
| BMVI förderfähig: | No |
| Electric charging system: | Commercial (semi-public), Private, Wallbox |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "20ab09b448215082a0cc68784936aa20",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Wattpilot Home 11 kW 2.0",
"item_id": "8226",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "eMobility",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "20ab09b448215082a0cc68784936aa20"
}
}








