Inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
APsystems EZ1-M 799 VA package for 2 modules
- Art. Nr.: 11079
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 0.799 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | WiFi, Bluetooth |
| MPP voltage range: | 28 - 45 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "22c884796d1c5c2d9d60c770c6a1b696",
"item_brand": "",
"item_name": "APsystems EZ1-M 799 VA package for 2 modules",
"item_id": "11079",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "APsystems",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "22c884796d1c5c2d9d60c770c6a1b696"
}
}
SolarEdge SE3680H-BEN4
- Type of manufacturer: SE3680H-RW000BEN4
- Art. Nr.: 8130
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 3.68 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | Ethernet, RS485 |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "75e173dd787055b3a5f029d73b11f102",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE3680H-BEN4",
"item_id": "8130",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "75e173dd787055b3a5f029d73b11f102"
}
}
Sungrow Hybrid SH20T – V11
- Type of manufacturer: SH20T
- Art. Nr.: 11196
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 20 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Ethernet, CAN |
| MPP voltage range: | 150 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "791aaf6287cc55c6a2bba0ada6a89eb9",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow Hybrid SH20T – V11",
"item_id": "11196",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "791aaf6287cc55c6a2bba0ada6a89eb9"
}
}
GoodWe SMT – GW36K-MT
- Type of manufacturer: GW36K-MT
- Art. Nr.: 9158
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 36 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "0a4f4f62f66458eab21ab1b4c8d09f47",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe SMT – GW36K-MT",
"item_id": "9158",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "0a4f4f62f66458eab21ab1b4c8d09f47"
}
}
SolarEdge & SolarEdge SE5000H-BEN4
- Type of manufacturer: SE5000H-RW000BEN4
- Art. Nr.: 8132
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | Ethernet, RS485 |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a12dd95653025839b12757927ce5694b",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge SE5000H-BEN4",
"item_id": "8132",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a12dd95653025839b12757927ce5694b"
}
}
SolarEdge SE90K single DC input
- Art. Nr.: 11360
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| AC power: | 90 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet |
| MPP voltage range: | 200 - 750 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8787d9f8284b5ccbb9d6c436de7f6ca6",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE90K single DC input",
"item_id": "11360",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8787d9f8284b5ccbb9d6c436de7f6ca6"
}
}
GoodWe EH – GW6000-EH
- Type of manufacturer: EH Serie
- Art. Nr.: 6503
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | RS485, CAN, WiFi |
| MPP voltage range: | 100 - 550 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f7ce37460b3e5e9fbb4f97f1ec888ff4",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe EH – GW6000-EH",
"item_id": "6503",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f7ce37460b3e5e9fbb4f97f1ec888ff4"
}
}
Fronius Symo Advanced 17.5-3-M
- Art. Nr.: 9294
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 17.5 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | LAN, WLAN, S0-Zähler, 2x RS422, RS485 |
| MPP voltage range: | 370 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7c10481b6d5b5938ae9c640261dec5ae",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo Advanced 17.5-3-M",
"item_id": "9294",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7c10481b6d5b5938ae9c640261dec5ae"
}
}
Fox ESS H3 10.0 E
- Type of manufacturer: H3 10.0 E
- Art. Nr.: 10710
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | 2x RS485, USB |
| MPP voltage range: | 160-950 Volt |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "019066f4803451c380d5bf3f8b67d258",
"item_brand": "",
"item_name": "Fox ESS H3 10.0 E",
"item_id": "10710",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fox ESS",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "019066f4803451c380d5bf3f8b67d258"
}
}
SolarEdge & SolarEdge optimiser S1500-1GM4MBWD short cable
- Type of manufacturer: S1500-1GM4MBWD
- Art. Nr.: 13861
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline, output cables 5.8m (+) and 0.1m (-), input cables 2 x 0.1m |
| MPP voltage range: | 12,5 - 125 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "02b57195c4a85ac1bbd3622292c3ecfd",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge optimiser S1500-1GM4MBWD short cable",
"item_id": "13861",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "02b57195c4a85ac1bbd3622292c3ecfd"
}
}
AEconversion INV315-50 Connection cable 5 m for Wieland feed-in socket outlet
- Type of manufacturer: RST1613
- Art. Nr.: 4273
| Phases: | 1 |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "049ea140ed4e55f6bfb7f2da57d2af0d",
"item_brand": "",
"item_name": "AEconversion INV315-50 Connection cable 5 m for Wieland feed-in socket outlet",
"item_id": "4273",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "AE Conversion",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "049ea140ed4e55f6bfb7f2da57d2af0d"
}
}
Kostal Plenticoin Card Non-EU
- Art. Nr.: 14308
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
Available from 26.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "0aacf480a97657608a847f06530b6f77",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticoin Card Non-EU",
"item_id": "14308",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "0aacf480a97657608a847f06530b6f77"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








