Inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
Fronius Verto Plus 20.0
- Type of manufacturer: Fronius Verto Plus 20.0 AC/DC ÜSS Typ 1+2
- Art. Nr.: 13543
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 20 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485, DI, DO |
| MPP voltage range: | 150 - 870 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "0b6db788d0cb53bfa707184169d2b2f7",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Verto Plus 20.0",
"item_id": "13543",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "0b6db788d0cb53bfa707184169d2b2f7"
}
}
Dummy SMA Hybrid Sunny Tripower 10.0 Smart Energy
- Art. Nr.: 8104
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "0cddeeaa29505a9abe4aa0ec0bfbd6dc",
"item_brand": "",
"item_name": "Dummy SMA Hybrid Sunny Tripower 10.0 Smart Energy",
"item_id": "8104",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "0cddeeaa29505a9abe4aa0ec0bfbd6dc"
}
}
SMA Sunny Tripower 125
- Type of manufacturer: STP 125-70
- Art. Nr.: 13738
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 12 |
| AC power: | 125 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, Web Connect |
| MPP voltage range: | 180-1000 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "0e1195ba687d536ebcbf48a5f9c7d2aa",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower 125",
"item_id": "13738",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "0e1195ba687d536ebcbf48a5f9c7d2aa"
}
}
GoodWe & GoodWe ES G2 - GW5000-ES-20
- Type of manufacturer: GW5000-ES-20
- Art. Nr.: 8779
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 60 - 550 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1076f068e3195606b4196d4a7078cb26",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ES G2 - GW5000-ES-20",
"item_id": "8779",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1076f068e3195606b4196d4a7078cb26"
}
}
Kostal Plenticore G3 S 4-7 kW
- Art. Nr.: 8098
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 + 1 |
| AC power: | 4 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, 2x LAN, SG-Ready |
| MPP voltage range: | 75 - 900 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "10e29154433e5044a5f8278889d80132",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore G3 S 4-7 kW",
"item_id": "8098",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "10e29154433e5044a5f8278889d80132"
}
}
Kostal Piko CI 100
- Type of manufacturer: 12182411
- Art. Nr.: 10716
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 8 |
| AC power: | 100 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Ethernet, RS485, WLAN, GPRS |
| MPP voltage range: | 200 - 1100 Volt |
Available from 27.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "11d897f4e1d352149ed09d35ca872cb0",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Piko CI 100",
"item_id": "10716",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "11d897f4e1d352149ed09d35ca872cb0"
}
}
SMA Sunny Tripower X 60
- Type of manufacturer: STP 60-80
- Art. Nr.: 14474
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 5 |
| AC power: | 60 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet |
| MPP voltage range: | 500 - 850 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "140b2d13700c5448810e650f94ce9e71",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower X 60",
"item_id": "14474",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "140b2d13700c5448810e650f94ce9e71"
}
}
Kostal Plenticoin Digital Non-EU
- Art. Nr.: 11604
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "197f33df60c8508ea6aa0fc217724c67",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticoin Digital Non-EU",
"item_id": "11604",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "197f33df60c8508ea6aa0fc217724c67"
}
}
Kostal Plenticore plus 7.0 G2
- Type of manufacturer: 10535116
- Art. Nr.: 8080
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 + 1 |
| AC power: | 7 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485, USB, CAN, Modbus RTU |
| MPP voltage range: | 120 - 720 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1a28a5ebbf975b538c159f28a1817d4d",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore plus 7.0 G2",
"item_id": "8080",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1a28a5ebbf975b538c159f28a1817d4d"
}
}
SMA Sunny Island X 50
- Type of manufacturer: SI50-20
- Art. Nr.: 13520
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Battery inverter |
| AC power: | 50 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1a3e7b25803c520abb583a1b65c80576",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Island X 50",
"item_id": "13520",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1a3e7b25803c520abb583a1b65c80576"
}
}
| Phases: | 3 |
|---|---|
| AC power: | 9 kW |
| Warranty: | 12-25 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1d527db2d768549eabcd3666252adf47",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE9K-EN4 + 20 SolarEdge Optimiser S440-1GM4MRM 490 Watt",
"item_id": "14346",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1d527db2d768549eabcd3666252adf47"
}
}
SolarEdge & SolarEdge Optimiser S500B-1GM4MBM
- Type of manufacturer: S500B-1GM4MBM
- Art. Nr.: 14268
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline, Kabel: 0.1 m/(+) 2.3, (-) 0.10 m |
| MPP voltage range: | 12,5 - 105 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1d9e30f2c5225382b170036a5ab28b3b",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Optimiser S500B-1GM4MBM",
"item_id": "14268",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1d9e30f2c5225382b170036a5ab28b3b"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








