SolarEdge SE3680H-BEN4 + 10 SolarEdge Optimiser S440-1GM4MRM 490 Watt
| Art. Nr.: | 14332 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| AC power: | 3.68 kW |
| Warranty: | 12-25 years |
| Communication: | Ethernet, RS485 |
Prices are only visible to business customers upon successful registration.
Available from stock
Product number:
14332
Description
SolarEdge SE3680H-BEN4 single-phase PV Inverter + SolarEdge S440 power optimiser
Product benefits of the SE3680H-BEN4:
- Inverter designed exclusively for SolarEdge optimisers
- Nominal DC voltage 380 Vdc
- Very high efficiency of up to 99.2%
- Connections for remote control receivers
- Optional WiFi, ZigBee gateway or GSM
Product features SolarEdge SE3680H-BEN4:
- 3.68 kVA power, single-phase
- 1 pair of MC4 inputs
- Interfaces: Ethernet RJ45, RS485
- Protection class: IP65
- Standard warranty: 12 years
- Dimensions: 280 x 370 x 142 mm (H x W x D)
- Weight: 7.8 kg
Advantages of the SolarEdge S440 optimiser:
- Maximum power at module level
- Not the entire string is affected by shading
- Continuous MPP tracking
- Module-based monitoring possible
- Higher output in shaded conditions and with different orientations
- Modules of different power classes can be combined without losses
- Detects abnormal behaviour of PV connectors,
preventing potential safety issues.
Features of the S440 optimiser:
- MPPT operating range 8–60 V
- Modules up to 490 watts
- 15 A max. short-circuit current