Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Solar cable HELUKABEL Solarflex H1Z2Z2-K 10.0 mm² 100m black
- Type of manufacturer: 713532
- Art. Nr.: 5757
| Accessory type: | DC solar cable |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "525ba11195755a0c88a08d42f3f05b48",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar cable HELUKABEL Solarflex H1Z2Z2-K 10.0 mm² 100m black",
"item_id": "5757",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Helukabel",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "525ba11195755a0c88a08d42f3f05b48"
}
}
Sungrow X Rack for SG33/40/50CX
- Type of manufacturer: B-B-003150
- Art. Nr.: 5630
| Accessory type: | Mounting accessories |
|---|
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "5364c9f1a0b159748f8d96d119a86784",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow X Rack for SG33/40/50CX",
"item_id": "5630",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "5364c9f1a0b159748f8d96d119a86784"
}
}
SMA Sunny Island 4.4M-13
- Type of manufacturer: SI4.4M-13
- Art. Nr.: 4156
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Battery inverter |
| AC power: | 3.3 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, Speedwire |
| MPP voltage range: | 48 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "53f5e72c5ca258caab00d37e84b20260",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Island 4.4M-13",
"item_id": "4156",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "53f5e72c5ca258caab00d37e84b20260"
}
}
Mains switch box SOL-SC-FRO-SY/400V/63A
- Type of manufacturer: SOL-SC-FRO-SY/400V/63A
- Art. Nr.: 10382
| Accessory type: | Emergency power |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "54138fb1083854de88668077dfd53699",
"item_brand": "",
"item_name": "Mains switch box SOL-SC-FRO-SY/400V/63A",
"item_id": "10382",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Phoenix Contact",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "54138fb1083854de88668077dfd53699"
}
}
Solar-Log Base I/O module power management
- Art. Nr.: 4413
| Energy management systems: | Accessories, Commercial |
|---|---|
| Mounting type: | DIN rail |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "542218fc1acd560395a5379eac0787e3",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar-Log Base I/O module power management",
"item_id": "4413",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "SolarLog",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "542218fc1acd560395a5379eac0787e3"
}
}
Fronius Tauro ECO 50-3-D
- Type of manufacturer: Tauro ECO 50-3-D
- Art. Nr.: 6193
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 1 |
| AC power: | 50 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485, Modbus |
| MPP voltage range: | 580 - 930 Volt |
Available from 20.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "5457e972bb795c0598cdeefa0c7e3199",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Tauro ECO 50-3-D",
"item_id": "6193",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "5457e972bb795c0598cdeefa0c7e3199"
}
}
Enwitec GAK 12 strings type I + II terminals
- Art. Nr.: 3393
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "5556b2ae6cae57378947fd1082cde470",
"item_brand": "",
"item_name": "Enwitec GAK 12 strings type I + II terminals",
"item_id": "3393",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "5556b2ae6cae57378947fd1082cde470"
}
}
RCT Power Storage DC 10.0
- Art. Nr.: 5291
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WIFI, LAN, RS485, Multifunktionales Relais |
| MPP voltage range: | 380 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "558a249a23355629ace3b5aa8e366ee5",
"item_brand": "",
"item_name": "RCT Power Storage DC 10.0",
"item_id": "5291",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "RCT Power",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "558a249a23355629ace3b5aa8e366ee5"
}
}
BYD BATTERY BOX PREMIUM LVS 12.0 with SMA SI 4.4M-13
- Art. Nr.: 5463
| Inverter: | SMA Sunny Island 4.4M-13 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 12.0 |
| Net capacity: | 12.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "55eb1353004656c6bc673d836715ab9c",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY BOX PREMIUM LVS 12.0 with SMA SI 4.4M-13",
"item_id": "5463",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "55eb1353004656c6bc673d836715ab9c"
}
}
Bat cable 48V network parallel M8-M8
- Art. Nr.: 5414
| Accessory type: | 48V battery cable |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "560a7fa102dd535daa090c52ac9b511b",
"item_brand": "",
"item_name": "Bat cable 48V network parallel M8-M8",
"item_id": "5414",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Helukabel",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "560a7fa102dd535daa090c52ac9b511b"
}
}
Enwitec Bat Breaker SLIM 250A, 1xINV / 2 x BAT
- Art. Nr.: 5809
| Accessory type: | Installation accessories |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "562aebc35a7359da925b567ba951581f",
"item_brand": "",
"item_name": "Enwitec Bat Breaker SLIM 250A, 1xINV / 2 x BAT",
"item_id": "5809",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "562aebc35a7359da925b567ba951581f"
}
}
SMA Sunny Boy Smart Energy 4 kW
- Art. Nr.: 10519
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 4 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, BAT-CAN, RS-485 |
| MPP voltage range: | 60-480 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "56aff957a8305a3da356fbc48f8ce57f",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Boy Smart Energy 4 kW",
"item_id": "10519",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "SMA",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "56aff957a8305a3da356fbc48f8ce57f"
}
}








