Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
| Inverter: | Kostal Plenticore G3M |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 8.3 |
| Net capacity: | 8.28 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e46c1e7c06ae5b9aac3a984f563abf1f",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD High-Voltage Battery-Box Premium HVM 8.3 with Kostal Plenticore G3M",
"item_id": "12288",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "BYD and Kostal",
"item_category2": "Solar battery packages",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e46c1e7c06ae5b9aac3a984f563abf1f"
}
}
GoodWe SMT – GW60KS-MT
- Type of manufacturer: GW60KS-MT
- Art. Nr.: 8314
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 6 |
| AC power: | 60 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e4f0c52a9044567ea835524d67b59924",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe SMT – GW60KS-MT",
"item_id": "8314",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e4f0c52a9044567ea835524d67b59924"
}
}
Kostal Piko MP plus 5.0-2
- Art. Nr.: 5406
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 1 + 1 |
| AC power: | 5.0 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, RS485 |
| MPP voltage range: | 75-750 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e57910c09d1f592a98142eca97a23501",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Piko MP plus 5.0-2",
"item_id": "5406",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e57910c09d1f592a98142eca97a23501"
}
}
Kostal Plenticore G3 BackUp Switch
- Type of manufacturer: 12184452
- Art. Nr.: 11539
| Accessory type: | Emergency power |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e57f89de33025d35bc884aa0b256e7db",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore G3 BackUp Switch",
"item_id": "11539",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Kostal",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e57f89de33025d35bc884aa0b256e7db"
}
}
SolarEdge energy meter with Modbus port
- Type of manufacturer: SE-MTR-3Y-400V-A
- Art. Nr.: 4945
| Accessory type: | Data-logger |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e58a7f7ad9cb5d62bf034d80ccdf0eda",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge energy meter with Modbus port",
"item_id": "4945",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e58a7f7ad9cb5d62bf034d80ccdf0eda"
}
}
enwitec overvoltage protection DC type II, 1 MPPT, 4 x 15 A fuse, terminals
- Type of manufacturer: GAK-enwitec-S-1000-4(x2)Sxx-X-Y-PC-1.0
- Art. Nr.: 4269
| Accessory type: | Overvoltage protection |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e5d146e0bd3d56e59c3d6f84b8daed75",
"item_brand": "",
"item_name": "enwitec overvoltage protection DC type II, 1 MPPT, 4 x 15 A fuse, terminals",
"item_id": "4269",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e5d146e0bd3d56e59c3d6f84b8daed75"
}
}
BYD BATTERY-BOX PREMIUM LVS 12.0 with SMA SI 8.0H-13
- Art. Nr.: 5472
| Inverter: | SMA Sunny Island 8.0H-13 |
|---|---|
| Phases: | 1 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium LVS 12.0 |
| Net capacity: | 12.0 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 1-phase, 48 V battery, Solar battery packages, Solar battery retrofit |
Available from 17.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e5d364064f7b573985648a7936fab55a",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD BATTERY-BOX PREMIUM LVS 12.0 with SMA SI 8.0H-13",
"item_id": "5472",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e5d364064f7b573985648a7936fab55a"
}
}
Sungrow Communication Device EyeM4
- Type of manufacturer: EyeM4C
- Art. Nr.: 4396
| Accessory type: | Communication |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e659af54c1f4504493c31369689e4201",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow Communication Device EyeM4",
"item_id": "4396",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Sungrow",
"item_category3": "Remaining quantities and B-goods",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e659af54c1f4504493c31369689e4201"
}
}
SolarEdge Home Package with SE8K-RWB48 and 18.4 kWh
- Art. Nr.: 7573
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE8K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 19,4 kWh |
| Net capacity: | 19.4 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e68d338c1b0d551891d886c5119f68bc",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home Package with SE8K-RWB48 and 18.4 kWh",
"item_id": "7573",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e68d338c1b0d551891d886c5119f68bc"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVM 16.6 with SMA Hybrid STP 10.0 SE
- Art. Nr.: 7245
| Inverter: | SMA Hybrid STP 10.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 16.6 |
| Net capacity: | 16.56 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e6dcf6954916589e9fae21d845f52fb2",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVM 16.6 with SMA Hybrid STP 10.0 SE",
"item_id": "7245",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e6dcf6954916589e9fae21d845f52fb2"
}
}
Kostal Plenticore plus G3 S 4-7 kW and VARTA.wall 10 kWh
- Art. Nr.: 12916
| Inverter: | Kostal Plenticore plus G3 S 4-7 kW |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | VARTA.wall 10 kWh |
| Battery type: | High volt lithium |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery |
Available from 18.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e6e4ce2aa64055d4bcdfd407956ef08d",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore plus G3 S 4-7 kW and VARTA.wall 10 kWh",
"item_id": "12916",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "VARTA and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e6e4ce2aa64055d4bcdfd407956ef08d"
}
}
Meteocontrol VCOM licence up to 250 kWp for 2 years
- Art. Nr.: 7098
| Energy management systems: | Commercial, License |
|---|---|
| Mounting type: | other |
Available from 06.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e7066b940c3e55678d38e694c5618bae",
"item_brand": "",
"item_name": "Meteocontrol VCOM licence up to 250 kWp for 2 years",
"item_id": "7098",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "meteocontrol",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e7066b940c3e55678d38e694c5618bae"
}
}








