Englisch
Filter products
–
–
–
–
–
–
–
–
Stäubli MC4-EVO 2 socket 4-6 mm², diameter 6.4 – 8.4 mm
- Type of manufacturer: PV-KBT4-EVO 2A/6II
- Art. Nr.: 8982
| Accessory type: | Plugs |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e0e0446c2ec651e8a1cc2fbbf422d862",
"item_brand": "",
"item_name": "Stäubli MC4-EVO 2 socket 4-6 mm², diameter 6.4 – 8.4 mm",
"item_id": "8982",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Stäubli",
"item_category2": "Accessories and Electrical",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e0e0446c2ec651e8a1cc2fbbf422d862"
}
}
SolarEdge Home package with SE5K-RWB48 and 4.6 kWh
- Art. Nr.: 7499
| Inverter: | SolareEdge Home Hub-Wechselrichter SE5K-RWB48 |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SolarEdge Home Batterie-Niedervolt 4,6 kWh |
| Net capacity: | 4.85 kWh |
| Battery type: | 48 volt lithium-iron-phosphate |
| Accessoires: | Energiezähler, Verkabelung |
| Package type: | 3-phase, 48 V battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e121980e365a505b8564f9ead03e5209",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge Home package with SE5K-RWB48 and 4.6 kWh",
"item_id": "7499",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SolarEdge and SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e121980e365a505b8564f9ead03e5209"
}
}
SMA Home Storage 9.8 kWh + Sunny Tripower 10.0 Smart Energy
- Art. Nr.: 11671
| Inverter: | SMA Sunny Tripower 10.0 Smart Energy |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | SMA Home Storage 9.8 |
| Net capacity: | 9.84 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e25bc2f4d9995e0e8551e7239ba6d3fc",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Home Storage 9.8 kWh + Sunny Tripower 10.0 Smart Energy",
"item_id": "11671",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "SMA and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e25bc2f4d9995e0e8551e7239ba6d3fc"
}
}
Sungrow SBR128 with Sungrow Hybrid HV SH8.0RT V112
- Art. Nr.: 8282
| Inverter: | Sungrow Hybrid HV SH8.0RT |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | Sungrow SBR128 |
| Net capacity: | 12.8 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e26638a035e0537aa28dbb1c2ff6bec3",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow SBR128 with Sungrow Hybrid HV SH8.0RT V112",
"item_id": "8282",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "Sungrow and Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e26638a035e0537aa28dbb1c2ff6bec3"
}
}
| Inverter: | Kostal Plenticore G3M |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVM 13.8 |
| Net capacity: | 13.80 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e2b998f457885633bdb652509c9d1e8e",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD High-Voltage Battery-Box Premium HVM 13.8 with Kostal Plenticore G3M",
"item_id": "12297",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e2b998f457885633bdb652509c9d1e8e"
}
}
Fronius Primo Gen24 5.0 Plus
- Art. Nr.: 4969
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 65 - 530 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e2de38fc2fd45fa2a6317c1bcf0a231a",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Primo Gen24 5.0 Plus",
"item_id": "4969",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Fronius",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e2de38fc2fd45fa2a6317c1bcf0a231a"
}
}
SMA Sunny Highpower PEAK3 SHP 180-21
- Type of manufacturer: SHP 180-21
- Art. Nr.: 8980
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 1 |
| AC power: | 180 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Speedwire / Webconnect |
| MPP voltage range: | 1.012 - 1.450 Volt |
Available from 10.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e3682b470ff3592bb8496a67e6cbbb9b",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Highpower PEAK3 SHP 180-21",
"item_id": "8980",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e3682b470ff3592bb8496a67e6cbbb9b"
}
}
BYD Battery-Box Premium HVS 12.8 with SMA Hybrid STP 10.0 SE
- Art. Nr.: 7258
| Inverter: | SMA Hybrid STP 10.0 SE |
|---|---|
| Phases: | 3 |
| Solar battery: | BYD Battery-Box Premium HVS 12.8 |
| Net capacity: | 12.8 kWh |
| Battery type: | High volt lithium-iron-phosphate |
| Package type: | 3-phase, High voltage battery, Solar battery packages |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e36d1ea00f8e568aac71b9af90735e9d",
"item_brand": "",
"item_name": "BYD Battery-Box Premium HVS 12.8 with SMA Hybrid STP 10.0 SE",
"item_id": "7258",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Solar battery packages",
"item_category2": "BYD and SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e36d1ea00f8e568aac71b9af90735e9d"
}
}
SMA Sunny Tripower CORE 1 installation system
- Type of manufacturer: Universal Montagesystem
- Art. Nr.: 4192
| Accessory type: | Mounting accessories |
|---|
Available from 05.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e383f34ce6305f3a9fb54c63212c60b3",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower CORE 1 installation system",
"item_id": "4192",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e383f34ce6305f3a9fb54c63212c60b3"
}
}
enwitec remote control unit for 6 fireman's protection switches
- Type of manufacturer: santon-remote control-6-R
- Art. Nr.: 7293
| Accessory type: | Firefighter breaker |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e3d90df2f74750fb9e8434d81253de57",
"item_brand": "",
"item_name": "enwitec remote control unit for 6 fireman's protection switches",
"item_id": "7293",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "Accessories and Electrical",
"item_category2": "Enwitec",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e3d90df2f74750fb9e8434d81253de57"
}
}
Solar-Log Pro 380 CT 500A transducer
- Art. Nr.: 3705
| Energy management systems: | Accessories, Commercial, Private |
|---|---|
| Mounting type: | other |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e42118336e8b50258d84b5271d0af2ed",
"item_brand": "",
"item_name": "Solar-Log Pro 380 CT 500A transducer",
"item_id": "3705",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "SolarLog",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e42118336e8b50258d84b5271d0af2ed"
}
}
GoodWe SEC1000 – Grid
- Type of manufacturer: GA10081-60-00P
- Art. Nr.: 6345
| Energy management systems: | Commercial, Private |
|---|---|
| Mounting type: | other |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e4633fa29eab56f09cf12400a5918293",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe SEC1000 – Grid",
"item_id": "6345",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "fd04973c646a5abc8a2fc71576542e3f",
"item_list_name": "",
"item_category": "EMS",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e4633fa29eab56f09cf12400a5918293"
}
}








