Inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
Sungrow & Sungrow SG125CX-P2-V21
- Type of manufacturer: SG125CX-P2-V21
- Art. Nr.: 14611
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 12 |
| AC power: | 125 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi und Ethernet optional |
| MPP voltage range: | 180-1100 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "db91aadd49b254a6b4119467dfdf1706",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow & Sungrow SG125CX-P2-V21",
"item_id": "14611",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Sungrow",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "db91aadd49b254a6b4119467dfdf1706"
}
}
GoodWe & GoodWe ESA 5 kW - GW5K-ETA-G20
- Type of manufacturer: GW5K-ETA-G20
- Art. Nr.: 14954
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN/LAN/BT/RS485 |
| MPP voltage range: | 120-950 Volt |
Available from 05.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "dc7c974f917758a6be1357a4f9a8d1fe",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ESA 5 kW - GW5K-ETA-G20",
"item_id": "14954",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "dc7c974f917758a6be1357a4f9a8d1fe"
}
}
Fox ESS H3 Pro 30.0
- Type of manufacturer: Fox ESS H3 Pro 30.0
- Art. Nr.: 11423
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 30.0 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | 2x RS485, USB, CAN, Ethernet, Meter, WIFI, 4G, DRM |
| MPP voltage range: | 150-850 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e078e361b25c5101b3e7d82ddd82c314",
"item_brand": "",
"item_name": "Fox ESS H3 Pro 30.0",
"item_id": "11423",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fox ESS",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e078e361b25c5101b3e7d82ddd82c314"
}
}
Tigo TS4-A-O
- Type of manufacturer: 462-01252-32 - TS4-A-O
- Art. Nr.: 13992
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | WiFi, Kabel 0,12 / 1,20 m |
| MPP voltage range: | 16 - 80 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e0adc214e6b45d2bab03ae03c8e81bb9",
"item_brand": "",
"item_name": "Tigo TS4-A-O",
"item_id": "13992",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Tigo",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e0adc214e6b45d2bab03ae03c8e81bb9"
}
}
SolarEdge & SolarEdge SE3K-RWB short string
- Type of manufacturer: SE3K-RWBTEBEN4
- Art. Nr.: 6265
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 3 kW |
| Warranty: | 12 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e4217413ce5352569f244a18adcf206b",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge SE3K-RWB short string",
"item_id": "6265",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e4217413ce5352569f244a18adcf206b"
}
}
BRC Solar Power Optimiser M600-M with monitoring
- Type of manufacturer: 000537
- Art. Nr.: 14064
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline |
| MPP voltage range: | 16-70 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e63d21ecb68f503fa9128e7cd2b8a80f",
"item_brand": "",
"item_name": "BRC Solar Power Optimiser M600-M with monitoring",
"item_id": "14064",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "BRC Solar",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e63d21ecb68f503fa9128e7cd2b8a80f"
}
}
SolarEdge & SolarEdge SE4K-RWB short string
- Type of manufacturer: SE4K-RWBTEBEN4
- Art. Nr.: 6267
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 4 kW |
| Warranty: | 12 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e893442ba0b458b2a33d0dd10fe243d5",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge SE4K-RWB short string",
"item_id": "6267",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e893442ba0b458b2a33d0dd10fe243d5"
}
}
SolarEdge & SolarEdge Optimiser S1400-1GM4MBWD
- Type of manufacturer: S1400-1GM4MBWD
- Art. Nr.: 11669
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline, Kabel: 0,1 m/(+) 5,7 m (-) 0,1 m |
| MPP voltage range: | 12,5 - 105 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "e8b0c7d56e0759fbaf71696db321642d",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Optimiser S1400-1GM4MBWD",
"item_id": "11669",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "e8b0c7d56e0759fbaf71696db321642d"
}
}
Fox ESS H3 Pro 20.0
- Art. Nr.: 14521
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 20 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | 2x RS485, USB, CAN, Ethernet, Meter, WIFI, 4G, DRM |
| MPP voltage range: | 150-850 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "eb51db7c7a4552fd9862afdf2d2ba435",
"item_brand": "",
"item_name": "Fox ESS H3 Pro 20.0",
"item_id": "14521",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fox ESS",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "eb51db7c7a4552fd9862afdf2d2ba435"
}
}
Fox ESS H3-12.0-Smart
- Type of manufacturer: 97-141-00042-B0
- Art. Nr.: 12857
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 12 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, EMS(RS485), Meter, WiLAN(Wifi+LAN+Bluetooth), 4G(Optional), DRM, Ripple Control, USB, BMS(CAN), SG Ready |
| MPP voltage range: | 120-950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ebded47e49795fb692517a1e587bf374",
"item_brand": "",
"item_name": "Fox ESS H3-12.0-Smart",
"item_id": "12857",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fox ESS",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ebded47e49795fb692517a1e587bf374"
}
}
Fronius Verto 17.5
- Type of manufacturer: Fronius Verto 17.5 AC/DC ÜSS Typ 1+2
- Art. Nr.: 14174
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 17.5 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485, DI, DO |
| MPP voltage range: | 150 - 870 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ec89a3417c9a56d3ac0c77e8aab198c2",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Verto 17.5",
"item_id": "14174",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ec89a3417c9a56d3ac0c77e8aab198c2"
}
}
SolarEdge & SolarEdge Synergy Manager 50/66.6kW SE-DBL-RW00IBNM4
- Type of manufacturer: SE-DBL-RW00IBNM4
- Art. Nr.: 14768
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| Warranty: | 12 years |
| Backup power capable: | No |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ecf6371d968651debf8915d7cbc970ef",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Synergy Manager 50/66.6kW SE-DBL-RW00IBNM4",
"item_id": "14768",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ecf6371d968651debf8915d7cbc970ef"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








