Inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
| Phases: | 3 |
|---|---|
| AC power: | 12 kW |
| Warranty: | 12-25 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ee78c94a707d5834bb64dbda166f8145",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE12.5K-N4 + 30 SolarEdge Optimiser S440-1GM4MRM 490 Watt",
"item_id": "14347",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ee78c94a707d5834bb64dbda166f8145"
}
}
Fronius & Fronius Primo Gen24 6.0 Plus SC
- Art. Nr.: 15510
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 65 - 480 Volt |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f0835ed7f1b352a1a68ac00d7a049f99",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius & Fronius Primo Gen24 6.0 Plus SC",
"item_id": "15510",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f0835ed7f1b352a1a68ac00d7a049f99"
}
}
SMA Sunny Tripower X 50
- Type of manufacturer: STP 50-80
- Art. Nr.: 14469
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 5 |
| AC power: | 50 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet |
| MPP voltage range: | 500 - 850 Volt |
Available from 06.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f0b8e0c1d8065548be0a4514092582aa",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Tripower X 50",
"item_id": "14469",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f0b8e0c1d8065548be0a4514092582aa"
}
}
Fronius & Fronius Symo GEN24 12.0 SC (PV inverter)
- Art. Nr.: 11846
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 12 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f19551af7b8c516cbfac2fe5b06fd010",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius & Fronius Symo GEN24 12.0 SC (PV inverter)",
"item_id": "11846",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f19551af7b8c516cbfac2fe5b06fd010"
}
}
GoodWe & GoodWe ESA 10 kW - GW10K-EHA-G20
- Type of manufacturer: GW10K-EHA-G20
- Art. Nr.: 14985
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 4 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN/LAN/BT/RS485 |
| MPP voltage range: | 350-550 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f425060ebf595b2a8bf2f2d92df6e514",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ESA 10 kW - GW10K-EHA-G20",
"item_id": "14985",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f425060ebf595b2a8bf2f2d92df6e514"
}
}
Kostal Plenticore plus 5.5 G2
- Type of manufacturer: 10535115
- Art. Nr.: 8079
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 + 1 |
| AC power: | 5.5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485, USB, CAN, Modbus RTU |
| MPP voltage range: | 120 - 720 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "f8bd81b01da25af2b127c035b91c2164",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore plus 5.5 G2",
"item_id": "8079",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "f8bd81b01da25af2b127c035b91c2164"
}
}
| Phases: | 3 |
|---|---|
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 12-25 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fabb11189e5653f2a9e078b716decea6",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE5K-EN4 + 15 SolarEdge Optimiser S440-1GM4MRM 490 Watt",
"item_id": "14333",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fabb11189e5653f2a9e078b716decea6"
}
}
SolarEdge & SolarEdge SE66.6K without pre commissioning
- Art. Nr.: 8115
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| AC power: | 66.6 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet |
| MPP voltage range: | 200 - 750 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fdc580303f6d5481958663424bed78f0",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge SE66.6K without pre commissioning",
"item_id": "8115",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fdc580303f6d5481958663424bed78f0"
}
}
Sungrow & Sungrow SH125CX - 125 kW hybrid inverter
- Type of manufacturer: SH125CX
- Art. Nr.: 15669
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 10 |
| AC power: | 125 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | CAN |
| MPP voltage range: | 180 - 1000 Volt |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "fe8bc239802b5b4f83b2f9203d329176",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow & Sungrow SH125CX - 125 kW hybrid inverter",
"item_id": "15669",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "fe8bc239802b5b4f83b2f9203d329176"
}
}
GoodWe & GoodWe ESA 3.6 kW - GW3.6K-EHA-G20
- Type of manufacturer: GW3.6K-EHA-G20
- Art. Nr.: 14981
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 3.6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN/LAN/BT/RS485 |
| MPP voltage range: | 350-550 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "ff7421f5cdd7561ea8a4b6e3aa0ae889",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ESA 3.6 kW - GW3.6K-EHA-G20",
"item_id": "14981",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "ff7421f5cdd7561ea8a4b6e3aa0ae889"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








