PV inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & Pylontech
- Kostal & VARTA
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA & VARTA
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
Filter products
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
Sungrow SG40CX-P2
- Type of manufacturer: SG40CX-P2
- Art. Nr.: 8815
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 4 |
| AC power: | 40 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi und Ethernet optional |
| MPP voltage range: | 200-1000 Volt |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "abc7b5b936e254508683164ab3146f0b",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow SG40CX-P2",
"item_id": "8815",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "abc7b5b936e254508683164ab3146f0b"
}
}
SMA Sunny Highpower PEAK3 SHP 172-21
- Type of manufacturer: SHP 172-21
- Art. Nr.: 8979
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 1 |
| AC power: | 172 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Speedwire / Webconnect |
| MPP voltage range: | 968 - 1450 Volt |
Available from 09.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7a8e4a6523a05d079f2828a154a767dc",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Highpower PEAK3 SHP 172-21",
"item_id": "8979",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7a8e4a6523a05d079f2828a154a767dc"
}
}
SolarEdge SE3000H-BEN4
- Type of manufacturer: SE3000H-RW000BEN4
- Art. Nr.: 8128
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 3 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | Ethernet, RS485 |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "69d95ca32f4150c8812efd3c221ce01e",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE3000H-BEN4",
"item_id": "8128",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "69d95ca32f4150c8812efd3c221ce01e"
}
}
APsystems EZ1-M 799 VA package for 2 modules
- Art. Nr.: 11079
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 0.799 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | WiFi, Bluetooth |
| MPP voltage range: | 28 - 45 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "22c884796d1c5c2d9d60c770c6a1b696",
"item_brand": "",
"item_name": "APsystems EZ1-M 799 VA package for 2 modules",
"item_id": "11079",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "APsystems",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "22c884796d1c5c2d9d60c770c6a1b696"
}
}
SolarEdge SE3680H-BEN4
- Type of manufacturer: SE3680H-RW000BEN4
- Art. Nr.: 8130
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 3.68 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | Ethernet, RS485 |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "75e173dd787055b3a5f029d73b11f102",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE3680H-BEN4",
"item_id": "8130",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "75e173dd787055b3a5f029d73b11f102"
}
}
GoodWe SMT – GW36K-MT
- Type of manufacturer: GW36K-MT
- Art. Nr.: 9158
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 36 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 200 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "0a4f4f62f66458eab21ab1b4c8d09f47",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe SMT – GW36K-MT",
"item_id": "9158",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "0a4f4f62f66458eab21ab1b4c8d09f47"
}
}
SolarEdge SE5000H-BEN4
- Type of manufacturer: SE5000H-RW000BEN4
- Art. Nr.: 8132
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | Ethernet, RS485 |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a12dd95653025839b12757927ce5694b",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE5000H-BEN4",
"item_id": "8132",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a12dd95653025839b12757927ce5694b"
}
}
SolarEdge SE90K single DC input
- Art. Nr.: 11360
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| AC power: | 90 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet |
| MPP voltage range: | 200 - 750 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8787d9f8284b5ccbb9d6c436de7f6ca6",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE90K single DC input",
"item_id": "11360",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8787d9f8284b5ccbb9d6c436de7f6ca6"
}
}
Fronius Symo Advanced 17.5-3-M
- Art. Nr.: 9294
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 17.5 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | LAN, WLAN, S0-Zähler, 2x RS422, RS485 |
| MPP voltage range: | 370 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7c10481b6d5b5938ae9c640261dec5ae",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo Advanced 17.5-3-M",
"item_id": "9294",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7c10481b6d5b5938ae9c640261dec5ae"
}
}
Kostal Plenticore plus 7.0 G2
- Type of manufacturer: 10535116
- Art. Nr.: 8080
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, PV inverter |
| MPP-Tracker: | 2 + 1 |
| AC power: | 7 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485, USB, CAN, Modbus RTU |
| MPP voltage range: | 120 - 720 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1a28a5ebbf975b538c159f28a1817d4d",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore plus 7.0 G2",
"item_id": "8080",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1a28a5ebbf975b538c159f28a1817d4d"
}
}
Fronius Verto 33.3
- Type of manufacturer: Fronius Verto 33.3 AC/DC ÜSS Typ 1+2
- Art. Nr.: 11625
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 4 |
| AC power: | 33.3 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485 |
| MPP voltage range: | 150 - 870 Volt |
Available from 09.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "1e816a90639d5919b33f4824c4442050",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Verto 33.3",
"item_id": "11625",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "1e816a90639d5919b33f4824c4442050"
}
}
Fronius Verto 27.0
- Type of manufacturer: Fronius Verto 27.0 AC/DC ÜSS Typ 1+2
- Art. Nr.: 11623
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 4 |
| AC power: | 27 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485 |
| MPP voltage range: | 150 - 870 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "2d8504cffb5456898ef75bd7c5a0bb84",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Verto 27.0",
"item_id": "11623",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "2d8504cffb5456898ef75bd7c5a0bb84"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








