Inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
| Phases: | 3 |
|---|---|
| AC power: | 17 kW |
| Warranty: | 12-25 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "715085f531745e83969d304781383801",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE17K-N4 + 40 SolarEdge Optimiser S440-1GM4MRM 490 Watt",
"item_id": "14349",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "715085f531745e83969d304781383801"
}
}
Sungrow SG125CX-P2
- Type of manufacturer: SG125CX-P2-V113
- Art. Nr.: 12024
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 12 |
| AC power: | 125 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi und Ethernet optional |
| MPP voltage range: | 180-1000 Volt |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "71825c1d56405c30b9b1f4183af523ea",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow SG125CX-P2",
"item_id": "12024",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "71825c1d56405c30b9b1f4183af523ea"
}
}
SMA Sunny Island X 30
- Type of manufacturer: SI30-20
- Art. Nr.: 13519
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Battery inverter |
| AC power: | 30 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "76dbe98040f25adf8d7fbaf3b2942689",
"item_brand": "",
"item_name": "SMA Sunny Island X 30",
"item_id": "13519",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SMA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "76dbe98040f25adf8d7fbaf3b2942689"
}
}
AEconversion distribution block 3-pole
- Type of manufacturer: RST20
- Art. Nr.: 4274
| Phases: | 1 |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7837b53ba8fb5d82b27823594307241c",
"item_brand": "",
"item_name": "AEconversion distribution block 3-pole",
"item_id": "4274",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "AE Conversion",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7837b53ba8fb5d82b27823594307241c"
}
}
VARTA.hybrid 10-3-2 (10 kW | 2 MPPT)
- Type of manufacturer: VARTA.hybrid 10-3-2 (10 kW | 2 MPPT)
- Art. Nr.: 15552
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 10 years |
| MPP voltage range: | 85-850 Volt |
| DC input power: | 12000 Watt |
| Backup power capable: | Full Backup |
| Model series: | VARTA.hybrid |
Available from 02.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "786d6bcc2e4e53b39a659c01055ae2c5",
"item_brand": "",
"item_name": "VARTA.hybrid 10-3-2 (10 kW | 2 MPPT)",
"item_id": "15552",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "VARTA",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "786d6bcc2e4e53b39a659c01055ae2c5"
}
}
Fox ESS H3 Pro 29.9
- Type of manufacturer: 30-134-3032E-B0
- Art. Nr.: 11422
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 29.9 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | 2x RS485, USB, CAN, Ethernet, Meter, WIFI, 4G, DRM |
| MPP voltage range: | 150-850 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7aba435f27c45c77b44b54ebac4640ff",
"item_brand": "",
"item_name": "Fox ESS H3 Pro 29.9",
"item_id": "11422",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fox ESS",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7aba435f27c45c77b44b54ebac4640ff"
}
}
GoodWe & GoodWe ES G2 - GW6000-ES-20
- Type of manufacturer: GW6000-ES-20
- Art. Nr.: 8780
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi |
| MPP voltage range: | 60 - 550 Volt |
Available from 15.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7e3361dac6565e9d8ff706d964120696",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ES G2 - GW6000-ES-20",
"item_id": "8780",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7e3361dac6565e9d8ff706d964120696"
}
}
GoodWe GW150K-GT-G10
- Type of manufacturer: GW150K-GT-G10
- Art. Nr.: 15158
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 8 |
| AC power: | 150 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Modbus-RTU (SunSpec-kompatibel), LAN, BT |
| MPP voltage range: | 180-1000 Volt |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7e9f1463d0a25f3d80d8f436e588bebf",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe GW150K-GT-G10",
"item_id": "15158",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7e9f1463d0a25f3d80d8f436e588bebf"
}
}
Sungrow & Sungrow Hybrid SH3.0RS
- Type of manufacturer: SH3.0RS V13
- Art. Nr.: 12164
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 3 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Ethernet |
| MPP voltage range: | 40-560 Volt |
On request
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7ee86d3a380a513dbbf94ab08491e5db",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow & Sungrow Hybrid SH3.0RS",
"item_id": "12164",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7ee86d3a380a513dbbf94ab08491e5db"
}
}
Sungrow & Sungrow Hybrid SH4.0RS
- Type of manufacturer: SH4.0RS V13
- Art. Nr.: 12162
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 4 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Ethernet |
| MPP voltage range: | 40-560 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7f2723f1b0cf5419ade8f6386dfa2f81",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow & Sungrow Hybrid SH4.0RS",
"item_id": "12162",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7f2723f1b0cf5419ade8f6386dfa2f81"
}
}
Sungrow & Sungrow SG33CX-P2
- Type of manufacturer: SG33CX-P2 V12
- Art. Nr.: 8814
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 33 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi und Ethernet optional |
| MPP voltage range: | 160-1000 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8031fea4e1e95ed3a788f43ce96e7073",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow & Sungrow SG33CX-P2",
"item_id": "8814",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8031fea4e1e95ed3a788f43ce96e7073"
}
}
Kostal Plenticore G3 L 15-20 kW
- Art. Nr.: 8112
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 + 1 |
| AC power: | 15 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, 2x LAN, SG-Ready |
| MPP voltage range: | 75 - 900 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8056b51f7dd45b02929a8af6457c4257",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore G3 L 15-20 kW",
"item_id": "8112",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8056b51f7dd45b02929a8af6457c4257"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








