Inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
120 units SolarEdge & SolarEdge Optimiser S440-1GM4MRM
- Art. Nr.: 12589
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline, Kabel: 0.1 m/(+) 2.3, (-) 0.10 m |
| MPP voltage range: | 8 - 60 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "80743e726cc351eeabdde362e674e375",
"item_brand": "",
"item_name": "120 units SolarEdge & SolarEdge Optimiser S440-1GM4MRM",
"item_id": "12589",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "80743e726cc351eeabdde362e674e375"
}
}
SolarEdge & SolarEdge Home Hub single-phase inverter 2.2kW-10kW
- Type of manufacturer: SE10000H-RWSKBF57
- Art. Nr.: 14698
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| AC power: | 2.2 kW |
| Warranty: | 12 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "809e7feaf0c652c79b93972f029a9fd5",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Home Hub single-phase inverter 2.2kW-10kW",
"item_id": "14698",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "809e7feaf0c652c79b93972f029a9fd5"
}
}
Fox ESS H3 Pro 25.0
- Art. Nr.: 11421
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 25 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | 2x RS485, USB, CAN, Ethernet, Meter, WIFI, 4G, DRM |
| MPP voltage range: | 150-850 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "81431e9f63575052b65d671fdedefdd8",
"item_brand": "",
"item_name": "Fox ESS H3 Pro 25.0",
"item_id": "11421",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fox ESS",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "81431e9f63575052b65d671fdedefdd8"
}
}
Fronius Verto Plus 25.0
- Type of manufacturer: Fronius Verto Plus 25.0 AC/DC ÜSS Typ 1+2
- Art. Nr.: 13528
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 25 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485, DI, DO |
| MPP voltage range: | 150 - 870 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "847e836c637659389b2fdd3177d9af99",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Verto Plus 25.0",
"item_id": "13528",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "847e836c637659389b2fdd3177d9af99"
}
}
GoodWe & GoodWe GT - GW125K-GT
- Type of manufacturer: GW125K-GT
- Art. Nr.: 15157
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 8 |
| AC power: | 125 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Modbus-RTU (SunSpec-kompatibel), LAN, BT |
| MPP voltage range: | 180-1000 Volt |
Available from 31.08.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8738a7013cf1567da896a47c36fb38db",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe GT - GW125K-GT",
"item_id": "15157",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8738a7013cf1567da896a47c36fb38db"
}
}
Fronius & Fronius Verto Plus DUMMY
- Type of manufacturer: Verto 30.0 Plus DUMMY
- Art. Nr.: 14289
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485, DI, DO |
Available from 01.06.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "88551891b4eb5e93ac60627c296a42ef",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius & Fronius Verto Plus DUMMY",
"item_id": "14289",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "88551891b4eb5e93ac60627c296a42ef"
}
}
Fronius Symo GEN24 4.0 Plus SC (hybrid inverter)
- Type of manufacturer: 4,210,191,002
- Art. Nr.: 15138
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 4 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from 29.05.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8a086c9aa2e057ab9bc5554cdb35f56d",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Symo GEN24 4.0 Plus SC (hybrid inverter)",
"item_id": "15138",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8a086c9aa2e057ab9bc5554cdb35f56d"
}
}
Sungrow & Sungrow SG350HX-V115
- Type of manufacturer: SG350HX-V115
- Art. Nr.: 12197
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 12 |
| AC power: | 350 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485 / PLC, WiFi und Ethernet optional |
| MPP voltage range: | 500-1500 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8a83ed8162b75d07a8b433efc2a2a649",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow & Sungrow SG350HX-V115",
"item_id": "12197",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8a83ed8162b75d07a8b433efc2a2a649"
}
}
GoodWe & GoodWe ESA 8 kW - GW8K-EHA-G20
- Type of manufacturer: GW8K-EHA-G20
- Art. Nr.: 14984
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 8 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN/LAN/BT/RS485 |
| MPP voltage range: | 350-550 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8e3cd062a61152a4a127d5cfddaccb9d",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ESA 8 kW - GW8K-EHA-G20",
"item_id": "14984",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8e3cd062a61152a4a127d5cfddaccb9d"
}
}
Fronius & Fronius Symo GEN24 10.0 Plus SC (hybrid inverter)
- Type of manufacturer: 4,210,187,002
- Art. Nr.: 15147
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8ef1a1fd6e40582d95c98f9f06310916",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius & Fronius Symo GEN24 10.0 Plus SC (hybrid inverter)",
"item_id": "15147",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8ef1a1fd6e40582d95c98f9f06310916"
}
}
Sungrow Hybrid SH10RT – V20
- Type of manufacturer: SH10RT-20
- Art. Nr.: 11106
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 10 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Ethernet |
| MPP voltage range: | 200 - 950 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8f081446cd885ff095cfd695e52ee8fa",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow Hybrid SH10RT – V20",
"item_id": "11106",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8f081446cd885ff095cfd695e52ee8fa"
}
}
SolarEdge StorEdge 3-phase SE10K inverter
- Type of manufacturer: SE10K-RWS48BEN4
- Art. Nr.: 4357
| Phases: | 1 |
|---|
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "911c95f6ccc455308195fd114c7cb62a",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge StorEdge 3-phase SE10K inverter ",
"item_id": "4357",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "911c95f6ccc455308195fd114c7cb62a"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








