Inverters
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
SolarEdge optimizer S650A-1DM4MBM
- Type of manufacturer: S650A-1DM4MBM
- Art. Nr.: 12934
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 25 years |
| Communication: | Powerline, Kabel: 0.1 m/(+) 2.3, (-) 0.10 m |
| MPP voltage range: | 12,5 - 85 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "91c50011f6d25ba4964c653ae37e413c",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge optimizer S650A-1DM4MBM",
"item_id": "12934",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "91c50011f6d25ba4964c653ae37e413c"
}
}
Tigo TAP
- Art. Nr.: 14034
| Inverter type: | Optimizer |
|---|---|
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | WiFi, RS485 |
| MPP voltage range: | 2 - 25 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "942f68e3de54557599dbd52f2ce0cf84",
"item_brand": "",
"item_name": "Tigo TAP",
"item_id": "14034",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Tigo",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "942f68e3de54557599dbd52f2ce0cf84"
}
}
Fronius & Fronius Symo GEN24 5.0 Plus SC (hybrid inverter)
- Type of manufacturer: 4,210,192,002
- Art. Nr.: 15144
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "96fcf4ca5d4f5a5f8c19817fdef85be8",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius & Fronius Symo GEN24 5.0 Plus SC (hybrid inverter)",
"item_id": "15144",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "96fcf4ca5d4f5a5f8c19817fdef85be8"
}
}
GoodWe & GoodWe ESA 5 kW - GW5K-EHA-G20
- Type of manufacturer: GW5K-EHA-G20
- Art. Nr.: 14982
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN/LAN/BT/RS485 |
| MPP voltage range: | 350-550 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "976838269cf15fe7876274f687e6f519",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ESA 5 kW - GW5K-EHA-G20",
"item_id": "14982",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "976838269cf15fe7876274f687e6f519"
}
}
GoodWe & GoodWe GW1000-XS-11
- Type of manufacturer: GW1000-XS
- Art. Nr.: 9236
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 1 |
| AC power: | 1 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WiFi & LAN |
| MPP voltage range: | 40 - 450 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "98585172886e5f54aa2a0101a8070397",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe GW1000-XS-11",
"item_id": "9236",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "98585172886e5f54aa2a0101a8070397"
}
}
Fronius & Fronius Argeno 125 AFCI
- Type of manufacturer: Argeno 125 AFCI
- Art. Nr.: 13312
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter |
| MPP-Tracker: | 10 |
| AC power: | 125 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | Ethernet |
| MPP voltage range: | 200 - 1.000 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "98f6ca9b71675745aa862ae05cf7af1a",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius & Fronius Argeno 125 AFCI",
"item_id": "13312",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "98f6ca9b71675745aa862ae05cf7af1a"
}
}
Fronius & Fronius Symo GEN24 6.0 Plus SC (hybrid inverter)
- Type of manufacturer: 4,210,183,002
- Art. Nr.: 15145
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 6 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | Ethernet, WLAN, RS485 |
| MPP voltage range: | 80 - 800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9a0651e0c68c5becb3d2e17a97bde467",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius & Fronius Symo GEN24 6.0 Plus SC (hybrid inverter)",
"item_id": "15145",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9a0651e0c68c5becb3d2e17a97bde467"
}
}
Fronius Verto Plus 33.0
- Type of manufacturer: Fronius Verto Plus 33.0 AC/DC ÜSS Typ 1+2
- Art. Nr.: 13558
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 33 kW |
| Warranty: | 2 years |
| Communication: | WLAN, Ethernet, RS485, DI, DO |
| MPP voltage range: | 150 - 870 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "9d8740c8e3935a7b8a19f1f5586c3692",
"item_brand": "",
"item_name": "Fronius Verto Plus 33.0",
"item_id": "13558",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Fronius",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "9d8740c8e3935a7b8a19f1f5586c3692"
}
}
SolarEdge & SolarEdge SE30K-M4 pallet offer 16 pieces
- Art. Nr.: 14047
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| AC power: | 30 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | RS485, Ethernet |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a1069c6bbe305d06be3e0e2812476b83",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge SE30K-M4 pallet offer 16 pieces",
"item_id": "14047",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a1069c6bbe305d06be3e0e2812476b83"
}
}
GoodWe & GoodWe ET 50 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)
- Type of manufacturer: GW50K-ET-10 (AFCI+SPDII)
- Art. Nr.: 12638
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 4 |
| AC power: | 50 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi, LAN, CAN |
| MPP voltage range: | 200 - 800 Volt |
Available from 20.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a17259316ab656eea094130842cf5a7c",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ET 50 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)",
"item_id": "12638",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "GoodWe",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a17259316ab656eea094130842cf5a7c"
}
}
Kostal Plenticore G3 M 8.5-12.5 kW
- Art. Nr.: 8095
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter |
| MPP-Tracker: | 2 + 1 |
| AC power: | 8.5 kW |
| Warranty: | 10 years |
| Communication: | WLAN, 2x LAN, SG-Ready |
| MPP voltage range: | 75 - 900 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a2ad918f496a56a38413878b2fc63401",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Plenticore G3 M 8.5-12.5 kW",
"item_id": "8095",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a2ad918f496a56a38413878b2fc63401"
}
}
| Phases: | 3 |
|---|---|
| AC power: | 16 kW |
| Warranty: | 12-25 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a357bd6428f4545c920f50c08c2c496d",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE16K-N4 + 40 SolarEdge Optimiser S440-1GM4MRM 490 Watt",
"item_id": "14348",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "e71052f0fe0551bf81ede35f50ed1806",
"item_list_name": "",
"item_category": "SolarEdge",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a357bd6428f4545c920f50c08c2c496d"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








