Project inverter
-
Manufacturers
-
Packages
- Fronius & BYD
- Fronius & LG Energy Solution
- Fronius Packages
- GoodWe & BYD
- GoodWe & Dyness
- GoodWe & Pylontech
- GoodWe Packages
- Kostal & BYD
- Kostal & Dyness
- Kostal & LG Energy Solution
- Kostal & Pylontech
- RCT Power Packages
- SMA & BYD
- SMA & Pylontech
- SMA Packages
- SolarEdge & BYD
- SolarEdge & LG Energy Solution
- SolarEdge Packages
- Solis & BYD
- Solis & Dyness
- Solis & Pylontech
- Sungrow & BYD
- Sungrow Packages
- VARTA & Kostal
- VARTA & SMA
Filter products
–
–
Expertknowledge
- Find a suitable energy storage system
- For commercial projects
GoodWe & GoodWe ET 100 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)
- Type of manufacturer: GW100K-ET-G10
- Art. Nr.: 14690
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Hybrid inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 8 |
| AC power: | 100 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | LAN&WIFI&BT&RS485 |
| MPP voltage range: | 300-800 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "409d4abcefed5d58bf3e2d9359a47e57",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ET 100 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)",
"item_id": "14690",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "409d4abcefed5d58bf3e2d9359a47e57"
}
}
SolarEdge & SolarEdge TRI 90kW/100kW
- Art. Nr.: 15356
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "46c3dfd7160b5ef8b9f01aa2d9117327",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge TRI 90kW/100kW",
"item_id": "15356",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "46c3dfd7160b5ef8b9f01aa2d9117327"
}
}
SolarEdge & SolarEdge Secondary Unit SESUK-RW00INNN4
- Type of manufacturer: SESUK-RW00INNN4
- Art. Nr.: 6358
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| Warranty: | 12-20 years |
| Communication: | 2 x RS485, Ethernet (LAN), WLAN (optional), Mobilfunk (optional) |
| MPP voltage range: | 750 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "49db2fde6ac45c78b20a77b6a0b3882b",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Secondary Unit SESUK-RW00INNN4",
"item_id": "6358",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "49db2fde6ac45c78b20a77b6a0b3882b"
}
}
SolarEdge & SolarEdge Secondary Unit SESUK-RWR0INNN4 Rapid Shutdown
- Type of manufacturer: SESUK-RWR0INNN4
- Art. Nr.: 12547
| Phases: | 1 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "59b245e99aae51aa8cdd66d5e79e9d9f",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge Secondary Unit SESUK-RWR0INNN4 Rapid Shutdown",
"item_id": "12547",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "59b245e99aae51aa8cdd66d5e79e9d9f"
}
}
SolarEdge SE33.3K-M4 pallet offer 16 pieces
- Art. Nr.: 14048
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| AC power: | 33.3 kW |
| Warranty: | 12 years |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "6f0170d4b67f5365a921b2ba168bd674",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge SE33.3K-M4 pallet offer 16 pieces",
"item_id": "14048",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "6f0170d4b67f5365a921b2ba168bd674"
}
}
GoodWe GW150K-GT-G10
- Type of manufacturer: GW150K-GT-G10
- Art. Nr.: 15158
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 8 |
| AC power: | 150 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Modbus-RTU (SunSpec-kompatibel), LAN, BT |
| MPP voltage range: | 180-1000 Volt |
Available from 14.09.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "7e9f1463d0a25f3d80d8f436e588bebf",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe GW150K-GT-G10",
"item_id": "15158",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "7e9f1463d0a25f3d80d8f436e588bebf"
}
}
Sungrow & Sungrow SG33CX-P2
- Type of manufacturer: SG33CX-P2 V12
- Art. Nr.: 8814
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 3 |
| AC power: | 33 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi und Ethernet optional |
| MPP voltage range: | 160-1000 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8031fea4e1e95ed3a788f43ce96e7073",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow & Sungrow SG33CX-P2",
"item_id": "8814",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8031fea4e1e95ed3a788f43ce96e7073"
}
}
GoodWe & GoodWe GT - GW125K-GT
- Type of manufacturer: GW125K-GT
- Art. Nr.: 15157
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 8 |
| AC power: | 125 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi, Modbus-RTU (SunSpec-kompatibel), LAN, BT |
| MPP voltage range: | 180-1000 Volt |
Available from 14.09.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8738a7013cf1567da896a47c36fb38db",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe GT - GW125K-GT",
"item_id": "15157",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8738a7013cf1567da896a47c36fb38db"
}
}
Sungrow & Sungrow SG350HX-V115
- Type of manufacturer: SG350HX-V115
- Art. Nr.: 12197
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 12 |
| AC power: | 350 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485 / PLC, WiFi und Ethernet optional |
| MPP voltage range: | 500-1500 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "8a83ed8162b75d07a8b433efc2a2a649",
"item_brand": "",
"item_name": "Sungrow & Sungrow SG350HX-V115",
"item_id": "12197",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Sungrow",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "8a83ed8162b75d07a8b433efc2a2a649"
}
}
SolarEdge & SolarEdge SE30K-M4 pallet offer 16 pieces
- Art. Nr.: 14047
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| AC power: | 30 kW |
| Warranty: | 12 years |
| Communication: | RS485, Ethernet |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a1069c6bbe305d06be3e0e2812476b83",
"item_brand": "",
"item_name": "SolarEdge & SolarEdge SE30K-M4 pallet offer 16 pieces",
"item_id": "14047",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "SolarEdge",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a1069c6bbe305d06be3e0e2812476b83"
}
}
GoodWe & GoodWe ET 50 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)
- Type of manufacturer: GW50K-ET-10 (AFCI+SPDII)
- Art. Nr.: 12638
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | Asymmetric inverters, Hybrid inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 4 |
| AC power: | 50 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | RS485, WiFi, LAN, CAN |
| MPP voltage range: | 200 - 800 Volt |
Available from 20.07.2026
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "a17259316ab656eea094130842cf5a7c",
"item_brand": "",
"item_name": "GoodWe & GoodWe ET 50 (incl. DC-SPD I+II, AFCI, Wifi/Lan)",
"item_id": "12638",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "GoodWe",
"item_category2": "Inverters",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "a17259316ab656eea094130842cf5a7c"
}
}
Kostal Piko CI 30 G2
- Type of manufacturer: 12218642
- Art. Nr.: 14181
| Phases: | 3 |
|---|---|
| Inverter type: | PV inverter, Project inverter |
| MPP-Tracker: | 2 |
| AC power: | 30 kW |
| Warranty: | 5 years |
| Communication: | Ethernet, RS485, WLAN, GPRS |
| MPP voltage range: | 180 - 1000 Volt |
Available from stock
Please get in touch with your personal contact person to find out the price of the product. You can find the contact details of your contact person in your customer account.
{
"id": "addf04dd2ce959edb7744c8ff91e32f0",
"item_brand": "",
"item_name": "Kostal Piko CI 30 G2",
"item_id": "14181",
"currency": "EUR",
"item_variant": "",
"price": "on_request",
"item_list_id": "",
"item_list_name": "",
"item_category": "Inverters",
"item_category2": "Kostal",
"extra": {
"minPurchase": "1",
"shopware_id": "addf04dd2ce959edb7744c8ff91e32f0"
}
}

Classic, with battery or hybrid: Our inverters convert the direct current (DC) coming from the solar modules into alternating current (AC) for domestic consumption. Depending on the model, the voltage transformer inside the inverter generates 1-phase or 3-phase alternating current. In addition to PV inverters, we also offer battery inverters and hybrid inverters that can directly communicate with a battery. Inverters also differ in power and efficiency and in the number of MPP trackers.
Tip:You can increase the efficiency by installing a power optimizer offered from SolarEdge, to make an example.








